VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Synthesia znečišťuje nejvíce?

PARDUBICE -Před měsícem vydalo sdružení Arnika zprávu se žebříčky největších znečišťovatelů vČR za rok 2006. Vycházelo přitom zúdajů, které firmy dodaly do Integrovaného registru znečištění (IRZ). Tabulky hodnotící jednotlivé kraje vycházejí vtěchto dnech.

17.11.2007
SDÍLEJ:

Synthesia, Explosia PardubiceFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

VPardubickém regionu se podle předběžných hodnocení na předních místech umístila semtínská Synthesia, a. s. Podle generálního ředitele ing. Tomáše Procházky tabulky zhruba odrážejí skutečnou míru znečišťování, ale vzhledem kvýlučnosti postavení Synthesie vregionu a dalším skutečnostem nejsou zcela relevantní.

Podle vyhodnocovaných údajů jste ve většině regionálních žebříčků znečišťování na předních místech. Vy ale říkáte, že zpráva vykazuje některé nejasnosti. Jaké?

„Uvědomujeme si, že se podílíme na znečišťování životního prostředí a samozřejmě se snažíme neustále o snížení těchto dopadů. Co se týče žebříčků Arniky, myslím, že vnich někdy dochází kesrovnávání zcela odlišných provozů. Výroba specializované chemie, což je hlavní činnost Synthesie, je spojena spoužitím zcela odlišných výrobních postupů a materiálů, než dejme tomu vzemědělství nebo strojírenském průmyslu či venergetice.“

Navrhujete tedy srovnání podle oborů ?

„Určitě, podle mého názoru je nutné přihlédnout kfaktu, že jsme jedinou větší chemickou továrnou vkraji. Když ale porovnáte naše údaje shodnotami jiných chemiček vČR, zjistíte, že se pohybujeme spíše vdolní polovině pořadí a u některých škodlivých látek v tabulkách největších znečišťovatelů vrámci ČR vůbec nefigurujeme.“

Mluvil jste o více nesrovnalostech. Řekněte nám ještě nějaké.

„Tak například jde o slučování látek svelmi rozdílnými toxikologickými vlastnostmi do skupin. Některé materiály mohou být nebezpečné v řádu kilogramů, jiné vtunách. Stejně tak jsou některé údaje založeny na periodickém měření, které se koná pouze např. jednou do roka, přičemž ale výsledky měření jsou následně uvažovány jako celoroční průměr. Dále jsou sčítány hodnoty přímých emisí do životního prostředí a tzv. přenosů. Přenášené znečištění je dále zlikvidováno buď při čištění odpadních vod nebo při spalování tuhých odpadů nebo je předáváno k další recyklaci či zneškodnění podle platných právních a ekologických předpisů a nedochází zde tedy kpřímému dopadu na životní prostředí.“

Znamená to tedy, že se tzv. přenosy měří ještě před vstupem do čističky?

„Vlastně hned u výstupu zareálu. Synthesia je správcem vnitřní kanalizační sítě vcelé průmyslové zóně Semtín a ztéto pozice má ohlašovací povinnost. Když si uvědomíme, že vzóně působí několik desítek dalších firem, tak naměřená množství znečištění nejsou ani zdaleka vněkterých případech pouze dílem Synthesie.“

Významným problémem jsou emise dusíku do povrchových vod. Zde obsadila Synthesia přední místa i vcelorepublikovém žebříčku.

„Tento problém již řešíme. Vletošním roce jsme zahájili velkou ekologickou investici vhodnotě cca 150 mil. Kč, směřující do čištění odpadních vod zvýroby nitrocelulózy. Součástí projektu je i rekonstrukce vnitřní kanalizace. Hlavním cílem celé akce je do konce roku 2009 významně snížit množství vypouštěného znečištění ve formě dusíkatých látek“

17.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z basketbalového utkání Kooperativa NBL Nymburk - Pardubice (91:90)
9

Pardubicím protekl gejzír radosti mezi prsty!

Ilustrační foto

Modřice snad mají patent na prvenství

Architekt Gebrian. Chvála pro Pardubice za nádraží i Tyršáky

Pardubice – Pozitivních komentářů od architekta Adama Gerbiana se v pořadu „Gebrian versus…“ dočkaly hlavní rekonstrukce, kterými město Pardubice prošlo.

Festival smíchu nabídne hudební i situační komedie

Pardubice – Přehlídka nejlepších komedií z celé republiky bude od pondělí k vidění ve Východočeském divadle (VČD) Pardubice. Uskuteční se zde 18. ročník Grand Festivalu smíchu.

Šlágr první se druhým. Zápas jen neodehrát, ale chtít vyhrát!

Pardubice – To je týden jako od Beatles… Tedy perný. Pardubičtí basketbalisté završí triptych zápasů (Děčín – liga, Kolín – pohár) tím nejtěžším možným způsobem.

Fotbalisty Pardubic prověří slovenský lídr

Pardubice – Před posledním zápasem skupiny už je jasno, že pardubičtí fotbalisté finálovou účast z minulého ročníku Tipsport ligy nezopakují. Po prohrách s Brnem a Znojmem je na závěr čeká Skalica, lídr druhé slovenské ligy. Hraje se v sobotu od 13 hodin v brněnském areálu VUT.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>