V našem regionu zbývá vyřešit bezmála dvacítku starých ekologických zátěží. Vůbec nejhorší se nacházejí v Pardubicích a jejich okolí. Náklady na jejich odstranění činí podle odborníků několik miliard korun, z největší části je zaplatí stát. Další stovky milionů korun si vyžádá sanace dalších asi 15 starých zátěží, které musí vyřešit vedení Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Nejrozsáhleji je stovkami tisíc tun odpadů z chemické výroby zamořena velká část území a spodních vod pardubické chemičky Synthesia. Náklady na sanace, z nichž některé se již uskutečnily, se dříve odhadovaly na zhruba tři miliardy korun.

Znečištění v chemičce má zlikvidovat vítěz takzvaného ekotendru. Stát totiž zvažuje, že některé ekologické zátěže nechá odstranit v rámci superzakázky za desítky miliard korun. Tendr se týká 510 lokalit po celém Česku. Nejlevnější nabídku podala firma Marius Pedersen Engineering, a to ve výši 56,8 miliardy korun. Právě minulý týden ministerstvo financí otevíralo obálky s nabídkami.

Zatím však není jasné, zda vláda zvolí tento způsob řešení, nebo velký tendr zruší a vydá se cestou dílčích projektů. Kritici míní, že v supertendru by stát za odstraňování zátěží zaplatil víc.

V Pardubickém kraji je kontaminované i území rafinerie Paramo a jejích provozů na Pardubicku. Vyčištěná je již lokalita u prodejny Lidl v Pardubicích, připravují se sanace skládek Blato, U Trojice a Zdechovice. Na skládce Časy se již několik let odstraňují zbytky po rafinaci ropy.

Znečištění v areálu hlavního závodu v Pardubicích a skládky Hlavečník a Nová Ves jsou součástí výše zmíněného státního ekologického tendru. Celkem stát garantuje rafinerii úhradu nákladů na sanace znečištění na Pardubicku až 1,241 miliardy korun.

Další staré ekologické zátěže musí řešit vedení obou východočeských krajů, neboť jejich původce již neexistuje nebo se jej nepodařilo prokázat. Letos by měla začít sanace areálu bývalého podniku Transporta v Chrudimi zamořeného zvláště chlorovanými uhlovodíky, trvat bude 12 měsíců. Město na odstranění znečištění získalo příslib 176 milionů korun státní dotace, zbylých asi 30 milionů uhradí kraj.

V Královéhradeckém kraji je zřejmě nejvážnější ekologickou zátěží kontaminace chlorovanými uhlovodíky v okolí nynějších strojíren Deprag CZ v Lázních Bělohrad na Jičínsku. Znečištění by mohlo ohrozit jak místní vodní zdroje, tak i vody pro místní lázně. Sanaci bude platit stát a částka bude známá po uzavření nynějšího výběrového řízení na sanační firmu. Dřívější odhady nákladů se pohybovaly v desítkách milionů korun.

Původně mělo být odstranění znečištění v Lázních Bělohrad součástí výše zmíněné státní ekologické superzakázky. Kvůli akutnímu ohrožení vod však byl tento případ z obří zakázky vyjmut a ministerstvo financí na likvidaci zátěže vypsalo letos v srpnu samostatnou soutěž.

Další zátěže v našem regionu

• Nové Město n. M. – zdroje podzemních vod ohrožují chlorované uhlovodíky. Znečištění pochází z tehdejšího státního podniku Elton. Odstranění vyjde na 15 milionů.
• Nový Bydžov – bývalý areál Kovoplastu znečistil podzemní vody chlorovanými uhlovodíky.
• Rychnov n. Kn. – stejný problém na pozemku bývalého závodu FAB. Sanace vyjde na 2,5 milionu.
• Třebechovice pod Orebem - Bědovice – kontaminace podzemních vod pesticidem atrazin, náklady asi 1,5 milionu korun.
• Hamřík u Hlinska – skládka odpadů z elektrotechn. průmyslu.
• Slatiňany – sklady chemikálií.
• Chrudim – areál původního podniku Transporta.
• Jablonné n. O. – území firmy Eltes, která je v konkurzu.
• Svitavy, Přelouč – areály bývalých čistíren.

Co se už podařilo vyčistit:

• Bor u Skutče – kraj nechal zlikvidovat skládku průmyslových odmašťovadel a čisticích látek.
• Hodonín – rekultivace úložiště agrochemikálií. Kontaminace ohrožovala zdroje pitné vody. Náklady sanací v Boru a Hodoníně byly v součtu 130 milionů, podílely se fondy EU, stát i kraj.
• Lukavice – rekultivace skládky, kraj vyšla na 80 milionů korun, z čehož 68 milionů získal od státu.
• Pardubice – areál bývalé Tesly, vyčištění stálo 18 milionů.
• Vranová Lhota – vyčištění bývalé důlní štoly, jež byla zavezena 270 tunami nebezpečného odpadu.
• Chvaletice – zneškodnění nelegálního skladu se 150 tunami nebezpečných chemikálií.

(čtk, red)