Holding Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše prodal chemičku Synthesia, mediální společnost Mafra a firmu Londa skupině Kaprain podnikatele Karla Pražáka. O dohodě na transakci, kterou ještě budou posuzovat antimonopolní úřady, v úterý informoval mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Cenu neuvedl, podle serveru Hospodářských novin se spekuluje o víc než deseti miliardách korun.

Hlavní vrátnice Semtín (2020)
Chemie už sto let mění Pardubice

„Odprodej těchto aktiv nám umožní se do budoucna více soustředit na klíčové segmenty našeho podnikání," uvedl předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša. „Dnes jsme podepsali naši doposud největší akvizici. Díky akvizici Synthesie výrazně posílíme na evropském trhu speciální chemie," komentoval transakci Pražák. Nákupem vydavatele Mafra a firmy Londa, která provozuje rozhlasové stanice Impuls a RockZone, jeho skupina vstupuje do nového oboru.

Synthesia je výrobcem chemie se stoletou tradicí. V areálu o rozloze 4,4 km2 zaměstnává 1 500 zaměstnanců. Obrat v roce 2021 dosáhl téměř 4,3 mld. Kč. Podnikatelské aktivity jsou zacíleny do tří tržních segmentů pokročilých organických intermediátů, derivátů celulózy a pigmentů a barviv. Mezi klíčové zákazníky Synthesie patří především výrobci z odvětví nátěrových hmot a tiskových barev, barviv pro textilní, papírenský a kožedělný průmysl. Dále se společnost řadí mezi významné výrobce produktů pro farmaceutické koncerny, výrobce trhavin, producenty kosmetiky, či podniky z oblasti agrochemie. Tři čtvrtiny výroby jsou určeny pro export. Zdroj: www.synthesia.eu