Multilaterační přehledový systém (WAM), který vyrábí společnost ERA, bude použit ke sledování vzdušného prostoru v regionu hlavního města Tádžikistánu – Dušanbe. Oznámil to tamní poskytovatel letových navigačních služeb. Tím je firma Tadjikaeronavigation.

Původní záměr

Jejím původním záměrem bylo pokrytí vzdušného prostoru sekundární sledovací technologií, která měla obsáhnout celé území státu.
Sekundární radary představují ale v převážně horském tádžickém terénu nákladné a nevýkonné řešení, jež  nesnese srovnání se sledovacími systémy nové generace.

Povedený rok

Proto byl v roce 2010 odstartován program multilateračních systémů, které mají postupně pokrýt celý tádžický letový prostor. Jeho počáteční fáze už má za sebou první povedený rok – technologií WAM se podařilo pokrýt severní část tádžického území s centrem ve městě Chúdžand.

Výborné schopnosti

„Právě tady, na území s extrémně náročným terénem, prokázal přehledový systém od pardubické společnosti výborné schopnosti, proto jsme ji vybrali jako dodavatele dalších systémů WAM. To byl pro nás klíčový faktor," říká Anvar Machsudov, generální ředitel Tadjikaeronavigation.

Smlouva na realizaci druhé fáze projektu byla podepsána v červenci. Zahrnuje ujednání o dodávkách systémů WAM pro sledování vzdušného prostoru nad jižní částí tádžického území.  Zařízení z pardubické firmy umožní zprostředkovat řízení leteckého provozu kompletní informace o situaci pro lety na jih od hlavního města, a také přibližovací data pro mezinárodní letiště ve městech Dušanbe, Kurgonteppa (dříve Kurgan Tjube) a Kuldžab.

Pardubická radost

„Kontrakt staví na úspěšném nasazení technologií WAM na severu Tádžikistánu," konstatoval generální ředitel pardubické společnosti Vladislav Hofman. „Těší nás, že jsme byli vybráni pro pokračování tohoto programu,"  dodal Vladislav Hofman.