V Pardubickém kraji je nahlášeno 111 prázdninových letních táborů, které proběhnou ve 183 bězích (turnusech). Přihlásilo se na ně doposud 13 414 dětí.
V Královéhradeckém kraji je počet tábořišť menší.

Čísla ještě nejsou konečná, ale už teď je jasné, že oproti předcházejícím letům zaznamenala poptávka po umístění dětí na letních táborech obrovský, tak třetinový pokles.

Vedle zmíněné více než stovky „velkých“ letních táborů se v Pardubickém kraji uskuteční také přes dvě desítky menších táborových akcí. Na ně se vztahují jiná pravidla. Jejich podmínkou je, že musí mít nejvýše 30 dětí nebo jsou kratší pěti dnů. U této kategorie hygienici evidují 24 akcí s celkem 27 běhy a přihlášeno je 543 dětí.

Na Královéhradecku má svou základnu 130 letních dětských táborů. „Bude se na nich rekreovat 10 594 dětí. Letní tábory budou probíhat ve 190 bězích,“ informovala mluvčí královéhradeckých hygieniků Veronika Krejčí.
„Dále se na území kraje konají i tak zvané jiné podobné akce s počtem dětí do třiceti. Pole našich informací se jedná o třiadvacet akcí ve 37 bězích.

Účastnit se jich bude 834 dětí,“ sdělila Veronika Krejčí.
„Klasických táborů je o poznání méně než vloni nebo předloni. Podle mého odhadu je pokles zhruba třetinový. Zájem naopak roste o příměstské tábory, kam děti každé ráno přijdou z domova a večer se zase vrací. Možná to je i kvůli ceně: vzhledem k absenci ubytování jsou tyto pobyty levnější,“ řekla vedoucí odboru hygieny dětí a dorostu Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Dagmar Švadlenková.

„Na tábor jsem letos děti neposlala. Chystáme se jet místo toho s dětmi na dovolenou do Chorvatska, které v součtu vyjde finančně nastejno. Zbytek prázdnin děti stráví u babičky, jen možná na konci srpna je přihlásím na nějaký několikadenní příměstský tábor. Ten přijde o několik tisícovek méně než klasický tábor,“ řekla Eva Junková z Pardubic. Mnohé děti zase na velké tábory ani nechtějí a rodiče je nenutí.

Tyto malé příměstské tábory hygienici ani neevidují. Chystají se naproti tomu na klasické namátkové kontroly na větších akcích. Jak však Švadlenková podotkla, tamní situace se za posledních několik let výrazně zlepšila a hygienici se zde nesetkávají se závažnějšími nedostatky.

„Zaměřujeme se například na skladování potravin, stravování dětí, úroveň ubytování, zajištění pitné vody a podobně. V posledních letech se ale zdá, že zůstaly už jen staré, klasické tábory, které vedou zkušení „mazáci“ nebo už mají vychované své následovníky. Nenacházíme zde velké prohřešky, a pokud nějaké, tak hlavně v nedostatečné zdravotní dokumentaci dětí,“ dodala.

Odborní pracovníci královéhradecké krajské „hygieny“ se při kontrolách zaměří na dodržování povinností při poskytování stravování, ubytování a zásobování pitnou vodou. Dále budou vyžadovat předložení zdravotní dokumentace o dětech i dospělých účastnících. „Rovněž zkontrolují dodržování zásad osobní hygieny u osob vykonávajících činnosti epidemiologicky závažné,“ připomíná mluvčí Veronika Krejčí.