Drtivá většina táborů hlásí obsazeno. Pokud však rodiče chtějí svou ratolest na poslední chvíli na tábor poslat, ještě není nic ztraceno.
„Zrovna nám rodiče odřekli účast několika dětí, protože se jim naskytla možnost jet na dovolenou. Takže můžeme na náš výtvarný tábor v Kostelci u Heřmanova Městce pět dětí přijmout,“ uvedla Jitka Folbrechtová z Domu dětí a mládeže Beta ve Štolbově ulici. Na programu je keramika, výtvarná činnost i výlety a sportovní hry. Odjíždí se šestnáctého srpna..

Na noc domů

Oblíbenou variantou klasického tábora jsou takzvané příměstské tábory, kde je pro děti přes den připraven program, ale na noc se vždy vrací domů.
„Pořádáme příměstský tábor v romantickém prostředí pod Kunětickou horou na OK Ranchi. Rodiče k nám mohou své děti poslat na jeden den v týdnu, ale klidně i na celé prázdniny,“ sdělil provozovatel OK Ranchce Jan Pokorný.
Dopoledne mohou děti strávit v koňském sedle, vyzkoušet si rýžování zlata, střelbu ze vzduchovky a luku, ale také třeba lasování.
„Odpolední program je zaměřen na sportovní aktivity. Zájemci si pod dohledem zahrají míčové hry, ale i vodní sporty, bojové hry v přírodě či dokonce paintball,“ upozornil Jan Pokorný. V ceně tři sta korun na den je zahrnut oběd, svačina a pitný režim.
Zlepšit se přes prázdniny v angličtině mohou školáci v příměstském táboře pořádaném Domem dětí a mládeže Delta na Dukle ve spoluprácise školou jazyků Camarion.

„Tábory jsou určené pro školní děti. V termínu od šestnáctého srpna máme ještě pět volných míst. Od dvanáctého července pak jedno místo. Děti se formou hry naučí něco nového, v ceně tábora tisíc pět set korun jsou výukové materiály i obědy,“ řekla Soňa Petridesová z DDM Delta.
Bohatou nabídku příměstských i klasických táborů má také Dům dětí a mládeže Alfa v Polabinách. Zaměřují se na sport, přírodovědu a výtvarnou činnost.

„Všechny naše tábory už jsou bohužel obsazené, tradičně je o ně velký zájem,“ potvrdila Zdena Kadlečková z DDM Alfa.
Jak je to s novelou?

Velký rozruch způsobila informace o tom, že Ministerstvo zdravotnictví připravuje novou vyhlášku, která by byla pro většinu táborů likvidační. Úředníci údajně chtějí, aby dítě pro sebe mělo ve stanu zajištěno 2,5 metru čtverečního prostoru. Běžný stan s podsadou pro dva táborníky má ale od roku 1913 jen dvakrát dva metry. Kdyby se měl požadavek hygieniků schválit, většina stanových táborů by zanikla. Podle vyjádření mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně se však tento požadavek týká staveb a nikoliv stanů. „Ve stavbách i stanech musí počet ubytovaných dětí splňovat podmínku zahlcování prostoru pro uložení osobních věcí a možnost pohybu mezi jednotlivými lůžky,“ nechal se slyšet hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Nová vyhláška chce také nařídit, aby měli chlapci a děvčata oddělené toalety. Na stanových táborech to lze zařídit přidáním latrín. Na táborech, kde spí děti v kamenných budovách, však většinou nebude možné přidat nové záchody. Vyhláška by tak byla likvidační i pro tábory v budovách.
I v této oblasti se podle ujištění ministerstva bude vést odborná diskuse a je pravděpodobné, že konečný text bude ještě upraven.