Tajemník Jiří Šmaha nejednal ve své funkci protiprávně. K takovému závěru dospěl Kontrolní výbor Zastupitelstva Městského obvodu Pardubice V.

Na práci tajemníka dostal starosta Dukly Jiří Hájek (Sdružení pro Pardubice) anonymní stížnost. Deníku se navíc přihlásilo několik bývalých zaměstnanců, kteří si na praktiky Jiřího Šmahy stěžovali.

„Ani v jednom případě ukončení pracovního poměru se zaměstnanci úřadu nebyly porušeny žádné zákony. Procesní chyby jsme nenašli ani při přidělování odměn. Jediná chyba, na kterou jsme přišli, byla, že měl bývalý vedoucí pracovní čety Jindřich Muška ve smlouvě, že je podřízen přímo starostovi. Všichni zaměstnanci úřadu však spadají pod tajemníka,“ uvedl předseda kontrolního výboru Jiří Janoš (ODS).

Podle Jiřího Šmahy mohla být obvinění vůči němu osobní mstou bývalých zaměstnanců úřadu. Bývalí podřízení si na tajemníka stěžovali kvůli údajné šikaně.

Šmaha: Vše jsem se dozvídal až z médií

„Do očí mi ovšem nikdo nic neřekl a o svých výtkách se mnou osobně nehovořil. Všechno jsem se postupně dozvídal až z médií,“ konstatoval Jiří Šmaha.

Celý případ kolem dukelského tajemníka přináší také jednu zásadní změnu.

Rada pátého městského obvodu schválila etický kodex, který jako směrnice okamžitě vchází v platnost. Podepsat ho musí všichni zaměstnanci úřadu, tedy i tajemník Jiří Šmaha.

Kontrolní výbor také navrhl, aby všechny písemnosti kolem smluv se zaměstnanci prošly právním auditem, který zpracuje nějaký nezávislý orgán.
Po kauze kolem Jiřího Šmahy se starosta Dukly Jiří Hájek rozhodl, že už se do budoucna nebude zabývat anonymními stížnostmi.

Hájek: Anonymy budu házet do koše

„Chceme být otevřená radnice. Každý, kdo má nějaký problém, tak za mnou může přijít nebo napsat stížnost. Anonymy budu ovšem už příště házet do koše,“ prohlásil Jiří Hájek.

Zaměstnanci, kteří si na Šmahu stěžovali, pochopitelně nejsou se závěrem případu spokojeni.

„Prostě to zametli pod koberec. Se Šmahou by se totiž možná svezlo víc lidí. Nevím, jak to dál řešit. Smlouvy opravdu byly právně v pořádku, Šmaha totiž donutil lidi, aby podepsali dohodu. Co se týče odměn za volby, tak tam byli odměňováni i ti, kteří se na přípravě voleb nepodíleli. Pokud tajemník říká, že mu nikdo nic do očí neřekl, tak to není pravda. Já jsem mu všechno normálně sdělil a byl u toho i bývalý starosta Dukly Jaroslav Kňava,“ uvedl bývalý vedoucí pracovní čety dukelského obvodu Jindřich Muška.

ČTĚTE TAKÉ:
Výbor řeší práci tajemníka

Lukáš Dubský