„S výsledkem komunálních voleb v Pardubicích jsme spokojeni. Vyhráli jsme zde po dlouhých 91 letech, poprvé po roce 1989. Je vidět, že voliči chtěli po dlouhých letech jednotvárných koalic změnu,“ konstatoval lídr ČSSD a nový první náměstek pardubické primátorky Štěpánky Fraňkové Jindřich Tauber.

Jak jste spokojen s povolebním vyjednáváním?
Tak na devadesát procent. Byli jsme vítěznou stranou, usilovali o post primátora, ale zároveň jsme zůstali realisty. Viděli jsme, jaká je situace a myslím, že jsme ve vyjednávání uspěli. Nejsem ten, co by se za každou cenu rval o post primátora. Získali jsme dva náměstky, dva radní, takže jsme nejsilnější stranou v radě města. S tím jsme spokojeni. A jsme rádi, že rozložení sil v ní víceméně odpovídá také výsledku voleb.

Co považujete za klíčový moment povolebního vyjednávání?
Za deset dní bylo těch zvratů strašně moc, že lze těžko říct, co byl ten klíčový moment. Něco tak náročného na psychiku jsem ještě nezažil a doufám, že už dlouho nezažiju. Ale zásadní bylo sedmnáct mandátů Trojkoalice složené ze Sdružení pro Pardubice, Pardubáků a TOP09, a jedenáct ČSSD. Když to vypadalo na patovou situaci a nikdo se nebyl schopen s nikým domluvit, rychle jsme se dohodli s Trojkoalicí. Věřím, že obyvatelé města budou se stávající koalicí spokojeni.

A kdy vám bylo nejhůř?
Když byla uzavřena Trojkoalice, vyjednávala jednu chvíli s ODS. To byla pro nás hodně těžká situace. Nějak jsme zareagovali a zřejmě správně. Ale byly chvíle, kdy prakticky kdokoliv mohl být v koalici i opozici. Nikdo zkrátka nevěděl, co bude druhý den.

Do jaké míry bylo náročné najít společnou řeč s lídryní Sdružení pro Pardubice Štěpánkou Fraňkovou, kterou jste před volbami poměrně tvrdě kritizoval?
Jsem profesionál, nebral jsem to nějak osobně a doufám, že ani paní Fraňková. Pár věcí jsme si vyříkali a myslím, že spolupráce bude bezproblémová. ČSSD byla opoziční stranou, ODS a Sdružení pro Pardubice vládní koalicí a my jsme prostě jen nahlas říkali to, o čem jsme si mysleli, že se nedělá správně. Teď je na nás, abychom ukázali, že jsme schopni pracovat lépe než předchozí koalice.

Myslíte, že vydrží celé volební období?
Pokud bychom o tom nebyli přesvědčeni, tak bychom do ní nevstupovali. Doufám, že strany, které kromě Sdružení pro Pardubice ve vedení města nebyly, ukážou, že se dá vládnout i jinak než dosud.

Co jste říkal výsledku ODS?
Že půjde tak dolů, to jsem nečekal. Ale u ní to byl propadák celorepublikově. A že půjde do opozice? My jsme také v předchozím volebním období tvořili vládní koalici, ale pak jsme z ní byli odejiti a museli jsme to akceptovat a fungovat dál. Pokud se ODS bude chovat jako rozumná konstruktivní opozice, míst v kontrolních orgánech města je myslím docela dost.

Už po volbách jste se vyjádřil, že je třeba na pardubické radnici udělat průvan, za což vám budoucí primátorka Fraňková trochu vyčinila…
Je potřeba udělat na radnici změny, ale až po seznámení se se situací. Uvidíme, jak fungují různé odbory a jejich úředníci, protože teď to nevíme. Určitě nechci udělat průvan hned, v tom je možná můj budoucí kolega, lídr Pardubáků František Brendl, radikálnější.

Jsou podle vás noví náměstci primátorky spíše výhodou či nevýhodou?
Na něco jsou noví náměstci výhodou, na něco ne. Ale s kolegou Jiřím Rozinkem jsme seděli osm let v zastupitelstvu, takže víme, jak radnice funguje, a to málo, co nevíme, se určitě rychle dozvíme. Nikomu jsme nic neslíbili, nikomu nejsme zavázáni, jdeme na radnici s čistým stolem, což u těch, co tam působili už delší dobu, ani nejde. Navíc jak se říká, nové koště dobře mete. Určitě tu teď bude chuť po změnách větší, než kdyby tam zůstala stávající koalice.

Co je teď pro vás největší priorita?
Priorit je hodně. Dokončení rekonstrukce plaveckého areálu pokud možno za co nejnižší cenu, analýza městských obvodů i problematika třídy Míru, s kterou už je potřeba po letech nečinnosti konečně začít něco viditelného dělat. Je jasné, že se budeme muset popasovat se snižujícím se rozpočtem, nalézt v něm rezervy, šetřit, pokud možno na pravém místě.

A co obvody?
V tomto případě se shodneme spíše se Sdružením pro Pardubice. V této fázi je rušit určitě nechceme. Nápad zřídit je nebyl špatný, jenže pak se obvody staly v podstatě samostatnými jednotkami, které ne vždy s velkou radnicí spolupracovaly tak, jak by asi měly. Určitě budeme chtít zefektivnit jejich chod, aby kvůli garáži nemuseli lidé na jeden úřad a pak ještě na další. To mi přijde vůči občanům přímo neslušné.