Pardubice jsou pověstnou Mekkou chytrých vychytávek v celém kraji. Veřejných smart hraček zde najdete hned několik. V obchodním domě Palác atrium například můžete pro svůj telefon využít zamykatelné nabíjecí skříňky. Autobusy Dopravního podniku města Pardubic mají v madlech USB porty. Na plné nabití telefonu to pochopitelně není, ale dvacetiminutová jízda ve špičce vám nějaké to procento výdrže jistě přidá. Kabel ovšem musíte mít vlastní. A pozor, tato služba je možná jen v autobusech Crossway, kterých denně jezdí 5 z celkového počtu 125. Výhodou ovšem je, že autobusy poskytují bezplatnou wifi síť.

Nekorunovaným králem všech vychytávek v Pardubickém kraji jsou bílé lavičky ve Svítkově. 

Dvě lavičky se objevily před základní školou. Žáci, vyučující, rodiče nebo kolemjdoucí mohou využít wifi připojení, USB pro nabití telefonu a pro modernější telefony je součástí lavičky i bezdrátové nabíjení přístroje. „Je potřeba jít vstříc moderním technologiím a občanům nabídnout zase o něco lepší servis. Zvolili jsme nejfrekventovanější místo v šestém obvodě. Hned druhý den ráno jsme evidovali již několik desítek připojených klientů. Tyto dvě chytré lavičky rozhodně nejsou poslední investicí do moderních technologií v našem obvodě,“ slibuje starosta pardubické „šestky“ Petr Králíček.

MOBILNÍ APLIKACE

Rozšířenějším vynálezem dnešní doby jsou mobilní aplikace. Ty využívá řada měst většinou pro turisty a návštěvníky. Díky mobilnímu průvodci se mohou projít například po Lanškrouně. Stačí, když si ho do mobilu stáhnou díky wifi, bluetooth nebo QR kódu, a můžou vyrazit.

Správci Geoparku Železné hory pomocí moderních technologií návštěvníkům dokonce rozšiřují realitu. „Prostřednictvím aplikace Czech Geology AR lze pomocí chytrého telefonu či tabletu sledovat přímo v terénu, jak zde vypadala krajina a život v jednotlivých geologických obdobích vývoje Země,“ uvádí manažer geoparku Jan Doucek. Pardubice zase nabízejí přenosného průvodce na naučné stezce po stopách paravýsadku Silver A.

Na rozhledně Bára u Chrudimi se nachází QR kód, který po naskenování ve spolupráci s aplikací na chytrém telefonu ukáže, jak vypadala tato lokalita před 90 miliony let v období zvaném křída, co zde žilo, rostlo i jaké bylo počasí.

Další rozšířená realita se připravuje na Žulové stezce Horkami, která vede mezi zatopenými lomy v okolí Skutče. Opět pomocí QR kódů a chytrých telefonů se tu turisté budou moci přenést v čase do minulosti, kdy zde aktivně pracovaly stovky kameníků.