Firmy se do pardubického TechnoParku zatím příliš nehrnou. Svědčí o tom fakt, že je nově vybudovaný technologický park, který má za cíl zajistit spolupráci firem s vědci, dosud stále obsazen jen z menší části.

„V tuto chvíli je obsazeno zhruba 26 procent, což znamená asi šest firem. To ale není málo vzhledem k tomu, že máme povolení k provozu teprve od listopadu minulého roku,“ řekl člen představenstva společnosti TechnoPark Pardubice Jaroslav Valoušek.

Na vině je prý krize

Finanční krize je údajně hlavním důvodem k tomu, že o technologický park není takový zájem. „Je všeobecně známo, že je finanční krize. Bylo by divné, kdyby se nedotkla i takového subjektu, jako je TechnoPark,“ poznamenal Jaroslav Valoušek.
Přitom obsazenost areálu je největším problémem. „Zatím je naplněn asi z jedné třetiny. A v tuto chvíli se hledají cesty, jak technologický park více využít. Jiným takovým parkům to trvalo i rok a více, než se naplnily, a to nebyla finanční krize,“ konstatoval náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Podle Jaroslava Valouška společnost nyní o tomto problému jedná i s krajským úřadem. „Jednáme o tom, jak překlenout finanční krizi. Hejtman se chová velmi vstřícně. Zatím ale nebyl uzavřen způsob, jakým výpomoc proběhne,“ uvedl Valoušek s tím, že věří, že se park naplní.

„Krize už pomalu opadá a i další firmy projevují zájem. Momentálně jednáme asi se třemi až čtyřmi firmami,“ prohlásil Jaroslav Valoušek.
Pardubický kraj je jedním ze tří komandistů. „Do projektu kraj vložil pouze sto padesát tisíc korun. Největší dotace je z evropského fondu Prosperita. Ta činí tři sta milionů korun,“ sdělil Roman Línek.

Tereza Harbichová