Již po šestnácté se sejdou milovníci vinného  moku v malebných prostorách pardubického zámku, aby se nechali unést lahodnou chutí toho nejlepšího, co česká, moravská, ale i zahraniční  vinařství nabízejí.

V pravé poledne

Prodejní a kontraktační výstava Pardubického festivalu vína začíná právě v pátek v pravé poledne. Skončí v osm hodin večer. V sobotu bude pokračovat od deseti hodin ráno do osmnácti hodin odpoledne.
Pardubický festival vína představuje vyvrcholení vinné sezony. „Letos slaví festival už šestnácté narozeniny a  stal se již tradiční a očekávanou akcí, která přesahuje hranice regionu," vyjádřil se za pořadatele Karel Pobuda.
Součástí Pardubického festivalu vín je i Pardubická vinařská noc. Ta se koná právě dnes od osmi hodin večer do půlnoci v centru města na Pernštýnském náměstí.
Jedná se o tradiční oslavu vína, dobrého jídla a zábavy. Večerem bude provázet moderátor Jan Šindelář, který na pódiu přivítá řadu účinkujících. Vystoupí například keltská kapela Bran, zpěvačka Markéta Kadetová a chybět nebude ani Varmužova cimbálová muzika.

Setnutí hrdla šavlí

Ohnivou podívanou předvede břišní tanečnice Shanelah a orientální fantazii ztvární taneční skupina Falisha Dancers. Sommeliér Libor Nazarčuk zase předvede ukázky sabrage. Pod tímto názvem se skrývá umění otevírání lahve šampaňského setnutím hrdla šavlí. „Návštěvníci budou moci ochutnat nejen pivo a burčák, ale i vína  domácí i zahraniční provenience. Na milovníky dobrého jídla čekají grilované steaky, klobásy a sýry, bramborové škvarky se zelím, perníkové sladkosti, trdelníky, pražené oříšky, koření, bylinky a další pochutiny. Chybět nebudou ani stánky řemeslníků. Návštěvníci si budou moci zakoupit cínové číše, smaltové šperky i keramiku," prozradil našemu Deníku Karel Pobuda. V letošním roce pořadatelé očekávají na padesát vystavovatelů vín. Lidé se budou moci potkávat v prostorách zámku se sklenkou dobrého vína, ochutnávat a nakupovat rozličné odrůdy vín, posilnit se u stánků se sýry i pochutinami. Pohodovou atmosféru dokreslí cimbálová muzika a vinné soutěže.  Pokud příznivci dobrého moku a nálady zavítají  na zámek s dětmi, jejich hlídání jim zajistí zdarma profesionální agentura Mary Poppins. Dospělí poutníci si stejně jako v minulém roce mohou odložit zakoupené lahve do vinné úschovny.

I na Pernštýnském náměstí  budou pro soutěživé duše připravena různorodá klání s vinnou tematikou. Na vítěze pak čekají  odměny.

Pardubice už tedy nejsou jen městem perníku a sportu, ale i vinné révy. Město bylo též v červenci poctěno pořádáním významné evropské vinařské soutěže VinoForum 2013. Klání se zúčastnilo na 450 vzorků vína z jedenácti zemí celého světa. Celkovým vítězem se stalo víno z jihoamerického Chile.

Nedílnou součástí festivalu vína je soutěž sommeliérů. V červenci letošního roku se tohoto klání zúčastnilo čtrnáct sommeliérů z České republiky, Slovenska a také z Německa. Vítězný titul Sommeliér Znovín 2013 si odvezl Tomáš Brůha.

Sklenička v ceně

Cena vstupného na dnešní a zítřejší pardubickou výstavu vín činí sto korun. V ceně vstupenky je degustační sklenička, šest degustačních žetonů a pro první dvě tisícovky návštěvníků také taštička na krk.