Bez obav a s naivitou sobě vlastní sdílí na sociálních sítích či internetových fórech své osobní údaje včetně adresy i telefonního čísla stále více teenagerů. Navíc jejich věk se neustále snižuje.

Jak ukázal poslední celoevropský průzkum, profil na sociální síti má 77 procent dětí ve věku 13 až 16 let. V České republice je tento podíl ještě vyšší, a to 90 procent. V kategorii 9 až 12 let se bezstarostně o své soukromí dělí 38 procent dětí. Česká republika i v této skupině dosáhla mnohem vyšších čísel, a to 52 procent. Odborníci varují, že takto vysoká čísla jsou již alarmující. Nikoliv kvůli nim samotným, avšak z důvodu skutečnosti, že teenageři a takto malé děti často absolutně netuší, co jim hrozí.

Za vše může hovořit i jeden z posledních případů z Kroměřížska, kdy se na Facebooku vydával starší pedofil za mladého policistu a dívenku ve věku mezi deseti a čtrnácti lety vylákal na schůzku. „Nezletilá dobrovolně nastoupila do vozidla jednapadesátiletého muže a odjeli spolu za jednu z obcí v regionu na polní cestu,“ vysvětlil okresní státní zástupce Pavel Pukovec. „V autě pak došlo k pohlavnímu zneužití nezletilé dívky vykonáním soulože a orálního pohlavního styku,“ konstatoval Pukovec.

Orální praktiku si pedofil dokonce zvěčnil mobilem na video a vyfotil si také asi pět snímků. Pak dívku odvezl domů a nařídil jí, aby nikomu nic neříkala.
Podobné zkušenosti, avšak naštěstí ne s tak závažným koncem, mají i kriminalisté na východě Čech. Ti se naposledy zabývali i kauzou, kdy se student pardubické univerzity naboural do poštovních schránek dívek a ukradl z nich fotografie se sexuální tematikou. Poté je vydíral a požadoval po nich zaslání další snímků, jinak vše zveřejní.

„Obecně lze říci, že nebezpečí hrozí lidem, kteří navštěvují internetové seznamky, chaty, sociální sítě, kde zveřejňují osobní údaje, fotografie a videa. Tím se vystavují možnému zneužití poskytnutých dat,“ objasnil mluvčí pardubické policie Jozef Bocán.

Navíc u dětí hraje velku roli naivita a nezkušenost, kdy neumějí předvídat možné následky. „Většinou se domnívají, že komunikují jen se svými kamarády a nikdo jiný je nemůže ohrozit. To je však omyl. Pokud mají u svého profilu nastavenu variantu veřejný, vidí údaje všichni ostatní bez ohledu, zda jsou jejich kamarádi,“ varují odborníci.

Ke zneužití údajů či kyberšikaně a vydírání pak chybí jenom krok. Odhalit však útočníka ve světe internetu není vůbec jednoduché. „Ve virtuálním prostředí se lidé chovají jinak, mají například menší zábrany a jsou schopní sdělit i citlivější informace,“ vysvětlil úskalí Bocán. Rodiče by tak měli o možných nástrahách poučit děti kolem deseti let.

Navíc do boje proti kyberšikaně či zneužívání dětí se hodlá zapojit i Evropská komise. „Všechny společnosti provozující sociální sítě by měly okamžitě nastavit výchozí profily nezletilých tak, aby byly přístupné pouze pro schválený seznam kontaktů a nepřístupné pro internetové vyhledávače,“ uvedla nedávno místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za digitální agendu Neelie Kroesová.