Jedním z nosných návrhů je zkapacitnění Anenského podjezdu o jeden pruh tak, aby bylo možné bez semaforů odbočit na rychlodráhu. O projektu mluví jak hnutí ANO, tak i Koalice pro Pardubice (TOP09 a KDUČSL).

„Naše představa je, že by se tím Višňovce pomohlo od věčných kolon. Nový pravý jízdní pruh by sloužil k přímému nájezdu na rychlodráhu bez semaforu,“ říká primátor Martin Charvát (ANO). A stejný postup navrhuje Petr Netolický z Koalice pro Pardubice: „U výjezdu z ulice Na Spravedlnosti se situace po dostavbě nových domů změní a bude potřeba tam zařídit semafory. Povrch celé ulici S. K. Neumanna by už měl také dostat takzvaný tichý povrch, který snižuje hlukovou zátěž. S tím město otálí kvůli jihovýchodnímu obchvatu, ale nic tomu dnes už nebrání.“

Propojka nemusí vést přes Červeňák


Strany se naopak dlouhodobě rozcházejí v názorech na využití parku Červeňák. Stávající vedení radnice prosazuje jednosměrnou silniční propojku řízenou semaforem přes starý most bývalého vojenského cvičiště, ANO návrh prosazuje bez dalších variant.

Propojku nezavrhuje ani Koalice pro Pardubice. „Nepovažujeme to území za natolik přírodně cenné, aby tam doprava nemohla vést do doby, než bude funkční jihovýchodní obchvat,“ říká Martin Slezák. Hned ale dodává, že nelpí na tom, že propojka musí vést přes Červeňák. Koalice především žádá dopravní a finanční analýzu propojky. „Stav mostu a náklady na jeho zprovoznění by mohly dosáhnout takových částek, za které se vyplatí postavit most nový,“ vysvětluje Slezák s tím, že v takovém případě by navrhovali postavit nový most pro propojku v trase obchvatu a přivést k němu místní komunikace.

Razantně proti se naopak staví Zelení, sdružení Chráníme stromy nebo ODS. Ta vyčítá radnici, že propojka je politickým rozhodnutím v rozporu s názory dopravních odborníků.

Strany a hnutí podporují MHD

Podkapitolou tématu doprava je parkování. Jak „nafouknout“ stávající plochy pro parkování navrhuje například hnutí Pardubice pro lidi (PPL), které prosazuje menší parkovací domy. Podle PPL vy mohly stát na stávajících parkovištích třeba na sídlišti Karlovina naproti restauraci St. Patrick.

Snad největší shoda stran a hnutí panuje kolem slev na městskou hromadnou dopravu. Podporou MHD chtějí bojovat s automobilovou dopravou v krajském městě. Jízdné zdarma pro seniory nedávno schválila stávající radniční koalice, v předvolebních slibech se ale objevují i návrhy na další úpravy tarifů.