Ukázalo se, že žadateli nemohou být kraje, ale přímo poskytovatelé zdravotních služeb. „Se státem vedeme debaty o čerpání prostředků z Reactu EU od léta loňského roku a nikdy jsme neslyšeli, že by územní samosprávné celky nemohly být oprávněným žadatelem. Informace přišla až na počátku minulého týdne,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Krajská samospráva chtěla získané peníze investovat do rozjetých projektů ve zdravotnictví. Konkrétně do výstavby nových urgentních příjmů v Orlickoústecké a Pardubické nemocnici, budovy nemocnice v Moravské Třebové a stanic záchranné služby na Seči a ve Vysokém Mýtě. Potíž je v tom, že pozemky a budovy zdravotnická zařízení nevlastní, využívají majetek kraje.
„Pro nás se jedná o komplikaci, kterou řešíme s vedením nemocnic tak, aby žádost byla podána právě Nemocnicí Pardubického kraje či našimi příspěvkovými organizacemi v případě Nemocnice následné péče v Moravské Třebové,“ vysvětlil Netolický.
Nemocnice Pardubického kraje, pod kterou spadá všech pět krajských špitálů, je akciovou společností. Stoprocentním vlastníkem je Pardubický kraj. Podobné je to s Nemocnicí následné péče v Moravské Třebové, která je krajskou příspěvkovou organizací, a Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje.
Podle hejtmana je struktura organizací ve zdravotnictví velmi rozdrobená. „V některých krajích jsou nemocnice příspěvkovými organizacemi, jinde akciovými společnostmi. Domluvili jsme se na společné pracovní skupině pro vyjednávání s ministerstvem pro místní rozvoj tak, aby se vše vyjasnilo co možná nejdříve,“ podotkl Netolický.
Původně hovořil o možnosti vyčerpat z programu až tři miliardy korun. „Čekali jsme sice lepší podmínky, ale oproti původním kalkulacím, kdy jsme měli tyto velké projekty ve zdravotnictví financovat pouze z krajského rozpočtu, je i tento výsledek dobrou zprávou a zároveň maximem možného,“ konstatoval hejtman. Více prostředků pro Pardubický kraj prý vyjednat nešlo. „I ostatní kraje nebo fakultní nemocnice potřebují tyto prostředky čerpat,“ dodal Netolický.
Finančně nejnáročnější stavbou, kterou krajská samospráva připravuje, je centrální příjem v Pardubické nemocnici. „Termín dokončení je opravu šibeniční, ale rozhodně není nereálný,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek. Na nový urgent by mohl kraj získat až 500 milionů, s poloviční částkou počítala samospráva pro moravskotřebovskou nemocnici. Do stavby centrálního příjmu v Ústí mělo směřovat 150 milionů korun.
AŽ MILIARDA EUR PRO ČESKOU REPUBLIKU
Výši finančních prostředků z projektu React pro rok 2021 zveřejnila Evropská komise koncem října loňského roku. „Pro Českou republiku tato částka činí 838 milionů eur. Celkem by za období 2021 až 2022 měla obdržet asi miliardu eur,“ upřesnil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.
Návrh na rozdělení dotací nyní prochází diskuzí. „Řídící orgán Integrovaného regionálního operačního programu vyhodnocuje připomínky všech partnerů a intenzivně komunikuje s Evropskou komisí finální návrh tak, aby jej následně mohl poslat na oficiální schválení do Bruselu,“ podotkl Frček.