Místní akvadukt – historická rarita svého druhu – zřejmě v dohledné době spadne. Alespoň tak to vidí starosta Sezemic Bohuslav Kopecký. „Dlouho žádáme o dotace, abychom mohli tento historický mostek zrekonstruovat. Nikoho však tento problém nezajímá. Pokud se s tím něco neudělá, akvadukt spadne. Historicky by to však byl veliký malér,“ tvrdí první muž Sezemic.

Vodní most dříve patřil k mlýnu

Vodní mostek patřil v minulosti k mlýnu, vystavěn byl podle pamětníků již v roce 1830. Nyní má na kahánku. „Až to spadne, zavřeme nahoře vodu, ta přestane téct náhonem a celá nynější rarita vlastně zanikne,“ pouští se do pesimistické verze Kopecký.

Sezemičtí zastupitelé hovoří dokonce v tom smyslu, že kvůli fatální chybě a nedbalosti úředníků pardubického magistrátu není možné, aby byl akvadukt opraven. Právě pardubický magistrát pak k celé věci podal vysvětlení, ve kterém přiznal svoje pochybení spočívající v tom, že od roku 2003, kdy daná agenda přešla z okresního úřadu na magistrát, neodhalili jeho úředníci fakt, že již ONV v roce 1983 zapsal do seznamu památek jiný akvadukt. Jedná se však o mostek, který není tak významný jako tento! „Úředníci magistrátu pak na základě této chyby podali vyjádření, ve kterém daný objekt mylně považovali za kulturní památku,“ uvedl vedoucí odboru správních agend Petr Kramář.

Pardubický magistrát vinu přiznal, ovšem přispěchal i s protiúderem. „Sezemice, které jsou vlastníkem objektu, neučinily za poslední desetiletí, vyjma žádostí o dotace, nic pro to, aby tuto stavbu udržely aspoň v uspokojivém stavu. Zastupitelé Sezemic mohli rovněž učinit dotaz, zda je ten správný akvadukt skutečně veden jako památka. To se však rovněž nestalo. A jestli Sezemice žádaly o dotace Pardubický kraj a nebylo jim vyhověno, mohly se přeci zeptat na důvod. To ale zřejmě nikdo neučinil,“ dodal Petr Kramář.