Vedení Elektráren Opatovice (EOP) tvrdí, že "vzhledem k aktuální výši inflace dochází fakticky k 10% snížení reálné ceny za tepelnou energii". Aktuální inflace se totiž blíží téměř k 20 procentům. EOP zásobují svým teplem desítky tisíc domácností ve východních Čechách.

Nová cena na nejvyšší úrovni je stanovena na 627,20 Kč/GJ včetně DPH. Letos je 598,50 Kč/GJ. Zdražení bude nižší než loni, kdy se náklady za vytápění zásobovaným domácnostem zvýšily zhruba o 110 korun, v roce 2023 to podle výpočtů EOP má být pouze o zhruba 60 korun.

Psali jsme:

"Jedná se o vstřícný krok a podporu domácností a zákazníků napojených na dálkové vytápění v době energetické krize a všeobecného zdražování ve všech segmentech běžného života. Výdaje za energie jsou v dnešní době pro mnohé rodiny klíčové a zásadně ovlivňují životní úroveň. Naši zákazníci napojení na systém centrálního zásobování tak budou ochráněni před dopady energetické krize,“ řekl Karel Čipera, ředitel společnosti EOP Distribuce.

close Modernizujeme a připravujeme elektrárnu na budoucnost info Zdroj: EOP zoom_in Elektrárny Opatovice

Vstupní a provozní náklady na výrobu tepla podle EOP přitom významně vzrostly, například cena hnědého uhlí od Severočeských dolů prý přibližně o 200 procent. "V příštím roce si Elektrárny Opatovice, oproti minulým rokům, nebudou moci nárokovat příspěvek KVET (vysokoúčinná kombinovaná výroba tepla a elektřiny), který také tvořil nezanedbatelnou příjmovou část provozního rozpočtu," dodala mluvčí EOP Hana Počtová.

„Jsme rádi, že i přesto cena za teplo z našeho zdroje zůstává mezi nejnižšími v ČR a rozumné nastavení cen pomáhá odběratele tepla z našeho zdroje ochránit před prudkými cenovými výkyvy,“ sdělila výkonná ředitelka Elektráren Opatovice Romana Zadrobílková.

Původním cílem skupiny EPH (Energetický a průmyslový holding), do níž EOP společně s dalšími teplárnami a provozovateli centrálních soustav patří, byl nulový nárůst cen. Jeho podmínkou ale bylo, aby Evropská komise akceptovala českou legislativu, která měla po omezené období zmírnit vliv povolenek na teplárenství. „Bohužel tato notifikace zatím neproběhla. Ale v případě jejího schválení je náš akcionář připraven tento pozitivní vliv do cen tepla promítnout,“ dodala Zadrobílková.

Část Hradce Králové zásobuje teplem alternativní dodavatel - Tepelné hospodářství Hradec Králové. I ten oznámil zvýšení cen dodávek pro rok 2023 o 4,8 %, stejně jako EOP, tedy na konečných 640,13 Kč vč. DPH za gigajoule tepla. 

"Samotný nárůst ceny o 4,8 % vzniká u našeho dodavatele, společnosti Elektrárny Opatovice, která do něj promítá zvýšené výrobní náklady jen ve velmi symbolické výši. Naší společnosti samozřejmě také v důsledku inflace vzrostly náklady, ale jejich nárůst jsme schopni pokrýt v rámci provozních úspor a díky dlouhodobě dobrému hospodaření," vysvětlil Jiří Seidler, předseda představenstva Tepelného hospodářství Hradec Králové. Pro hradeckou domácnost to tak při průměrné spotřebě 25 gigajoule ročně znamená zvýšení ceny také přibližně o 60 korun měsíčně.