Od neděle budou mít cestující tři druhy veřejné dopravy na jednom místě. Nejnovější modrý terminál je totiž jen pár kroků od vlakového nádraží i zastávek MHD.

Nový terminál má 8 nástupních zastávek, dvě výstupní místa a několik odstavných ploch.

„Jsem rád, že se tuto stavbu podařilo otevřít ještě před letními prázdninami a do doby, než bude ukončen provoz na stávajícím autobusovém nádraží. Konečně zde máme pohromadě jak hlavní vlakové nádraží, tak terminál pro městskou hromadnou dopravu, dále pak krajskou linkovou i mezistátní dopravu, jelikož to lidem výrazně usnadní a urychlí přechody mezi jednotlivými spoji,“ uvedl primátor Pardubic Jan Nadrchal s tím, že se městu podařilo na stavbu získat dotace z Evropské unie.

Z městského rozpočtu tak šlo na stavbu 24 milionů korun, devíti miliony korun pak přispěl Pardubický kraj.

Současný stav starého autobusového nádraží, které je o zhruba o půl kilometru dál, už podle města nevyhovoval. Pozemky pod ním navíc patří soukromému investorovi, který chce v místě postavit nové nákupní centrum a byty.

Takhle bude Pernerka vypadat
VIZUALIZACE: Galerie Pernerka. Podívejte se už teď dovnitř, jak bude vypadat

„Z hlediska kvality infrastrukturního zázemí pro cestující a efektivnosti řízení dopravy byl již opravdu nevyhovující. Proto jsem při budování terminálu B cílili také na to doplnit prostor pestrým mobiliářem,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za dopravu Jan Hrabal.

V místě bývalého bytového domu, který musel stavbě terminálu ustoupit, jsou tak nové lavičky, kryté stojany na kola, vodní fontána, zeleň i betonové posezení, u kterého si cestující mohou čekání zkrátit hrou šachů.

Od lidí přichází kritika

Stín, čekárnu ani veřejné záchody na novém terminálu ale cestující nenajdou. Autobusové stanoviště, které je velmi podobné objektu pro MHD před nádražím, nabídne pouze místnost pro řidiče.

U vlakového nádraží v Pardubicích začala tento týden stavba terminálu pro autobusovou regionální dopravu. Součástí prací je i částečná demolice bytového domu, který tam stojí.
Žádní Ukrajinci. Bytový dům u nádraží jde k zemi a začne zde stavba terminálu B

Lidé také kritizují lavičky bez opěradel nebo žulové kostky, které vadí cestujícím se zavazadly na kolečkách.

„Ať se na mě nikdo nezlobí, ale nedopřát cestujícím ani toalety, to už je opravdu trapné,“ řekla Pardubačka Martina.

„Podle mě je to ošklivé, všude jen beton, stejně jako terminál MHD. Navíc když hodně prší a fouká vítr tak se není kam schovat, do těch zastávek prší,“ dodala cestující Marie Škodová.

Politici ale věří, že lidé moderní prostory ocení a komfort jim přinese vlakové nádraží. „Čekárna pro cestující bude součástí modernizované nádražní haly,“ doplnil Hrabal.

Nové zastávky se teď podrobí zkušebnímu provozu.

„Nyní nás čeká minimálně první měsíc zkušebního provozu, kdy budeme vyhodnocovat zpětnou vazbu od dopravců i veřejnosti. Jako u každé novinky, i zde může chvíli trvat, než si na terminál všichni zvykneme,“ doplnil krajský radní Ladislav Valtr.

Kompletní provoz, správu elektronických tabulí a údržbu má na starosti Dopravní podnik města Pardubic.

Ilustrační foto
Pardubáky čekají změny v dopravě: Nové názvy zastávek i autobusový terminál

„Od neděle 11. června, tedy ode dne, který je termínem pro změny v jízdních řádech linkové dopravy po celé republice, zahajujeme provoz na novém Terminálu B.“ potvrdil za dopravní podnik ředitel Tomáš Pelikán s tím, že stávající zastávka MHD Autobusové nádraží se nově bude jmenovat U Marka.