„Rada města měla dvě možnosti. Buď výběrové řízení zrušit, nebo se pokusit uzavřít smlouvu s druhým v pořadí. Druhá firma ale měla cenu za projekt prakticky dvojnásobnou. Výběrové řízení bude zrušeno a vypsáno znovu,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).
Pro město je jakékoli zdržení problém, na terminál Jih totiž navazuje lávka přes kolejiště, kterou má postavit Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) při rozsáhlé modernizaci celého železničního uzlu.

Nové výběrové řízení

„Je to nepříjemná komplikace. Jevilo se nám ale bezpečnější vypsat nové výběrové řízení. I SŽDC před sebou má dlouhou cestu, než projekt dokončí, a určitě na nás rádi počkají,“ konstatovala Dvořáčková.

Zastupitel za Pardubáky Milan Košař, který lávku projektuje a za město na celou akci dohlíží, však tak optimistický nebyl. „Situace je kritická. Jsme ve fázi, kdy už musíme zkoordinovat napojovací bod lávky s parkovacím domem na Dukle. Snažili jsme se vyjednat posun termínu od SŽDC, který je na konci března. Pokud k tomu nedojde, museli bychom nějak stanovit odbočovací bod z lávky, ale mohlo by se stát, že budoucí parkovací dům se tomu bude těžko přizpůsobovat,“ řekl Košař. Podle něj je nezbytné, aby město nalezlo projektanta terminálu maximálně v řádu týdnů.

„Nechceme to zdržovat, na mimořádné radě schválíme novou soutěž. Mohli jsme to zadat dvakrát dražší firmě, ale vynaložené prostředky musí být adekvátní,“ poznamenal primátor Pardubic Martin Charvát (ANO).

Potíže s terminály

S problémy se město muselo vypořádat i v případě terminálu A pro městskou hromadnou dopravu (přednádraží), o jehož stavbě se dlouhou dobu jen hovořilo. Nakonec šlo o závod s časem, aby Pardubice nepřišly o dotace ze švýcarských fondů. Vše se nakonec stihlo a přednádraží funguje od konce června 2017.

Potížím se nevyhnul ani terminál B pro regionální dopravu, který se ještě ani nezačal stavět. Dlouhou dobu se politici přeli, kde vůbec bude stát. Velké komplikace byly v této souvislosti s bytovým domem, který měl být zdemolován i přesto, že krátce předtím prošel rekonstrukcí. Nakonec z něj bude probourána jenom část, ovšem za nemalé peníze.

Ilustrační foto
Kraj vybírá dopravce. Chce lepší vozy a stejné jízdní řády