Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Terminál polyká miliony. Uživí se?

Pardubice – Budovat nový letištní terminál pro 250 tisíc cestujících má smysl. Tvrdí to analýza tržního potenciálu a strategie, kterou pro společnost East Bohemian Airport (EBA), jež letiště provozuje, zpracovala firma Lufthansa Consulting.

27.4.2017 2
SDÍLEJ:

Stavba pardubického letištního termináluFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Primární spádová oblast letiště Pardubice zahrnuje přes jeden milion obyvatel, je to 882 obcí v dojezdové vzdálenosti do jedné hodiny. To je solidní základ rozvoje v regionu se dvěma velkými městy Pardubice a Hradec Králové," uvedla ve své analýze německá konzultační společnost, která poskytuje služby pro aerolinky, letiště a terminály po celém světě. Další spádová oblast v dojezdové vzdálenosti dvě hodiny dosahuje podle expertů až k hranicím s Polskem a téměř také k Mladé Boleslavi, Olomouci a Brnu.

Reálná čísla však tento optimismus zařezávají. Za loňský rok letiště odbavilo přibližně 30 tisíc cestujících, nejméně za posledních 12 let. „Pokud budujeme terminál pro třicet tisíc lidí, tak to je podle mého neefektivní investice," prohlásil po zveřejnění výsledků hejtman Martin Netolický.

Právě Pardubický kraj spolu s městem Pardubice, jakožto akcionáři a. s. EBA, stavbu terminálu platí. Letiště chce v budoucnosti stavět na linkách nízkonákladových dopravců, rozšířit počet dovolenkových destinací pro české turisty a obnovit spojení do Ruska. Lufthansa Consulting doporučuje letišti i místním podnikatelům, aby maximálně využili zahájení pravidelných letů společnosti Ryanair do Londýna, které se plánuje na podzim.

„Materiál připravený Lufthansa Costulting se stal podkladem pro dopracování obchodního plánu společnosti EBA, který bude závazný na období minimálně pěti let," doplnila ředitelka Letiště Pardubice Hana Šmejkalová, která je přesvědčena, že stavba nového terminálu rozhodně není zbytečná. „Hala už měla stát dávno," prohlásila.

„Na rozdíl od srovnatelných letišť tu máme jen nejnutnější vybavení pro odbavení cestujících, chybí prostory pro služby, které jsou jinde běžným standardem," dodala Hana Šmejkalová. Upozornila však, že při současné situaci na trhu se nedá očekávat, že se letiště během jednoho, dvou let dostane na výkony z počátku tohoto desetiletí.

ODBAVOVACÍ HALA JIŽ SE STROPEM
Stavba terminálu pokračuje podle harmonogramu, plánovaný termín dokončení, v listopadu 2017, platí. „V současné době je dokončena ocelová konstrukce na odletové a příletové hale, včetně zastřešení," přiblížila postup prací Edita Novotná, tisková mluvčí skupiny Strabag.

V odbavovací hale je již dokončen strop z monolitického železobetonu nad prvním nadzemním podlažím a nyní probíhá výstavba prefabrikovaných konstrukcích na druhém nadzemním podlaží. Vznikají také ocelové konstrukce, fasády a zastřešení vstupní odbavovací haly.

„Práce probíhají i v okolí terminálu. Pracujeme na výstavbě příjezdové komunikace včetně okružní křižovatky před terminálem, aktuálně se buduje komunikace a její odvodnění," doplnila Edita Novotná. Současně pokračuje i výstavba inženýrských sítí – kanalizace, vody a plynu – pro objekt terminálu.

Autor: Pavlína Roztočilová

27.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení