Původní Prior se v Pardubicích stavěl tři roky. Stejnou dobu nyní trvala jeho rekonstrukce. Ačkoliv se očekávalo, že půjde rychle a stavbaři ji dokončí za rok, vyskytly se komplikace. Generální opravu historické budovy zpomalil covid i neočekávaný špatný stav objektu.

Obchodní dům byl zavřený od podzimu 2019. „Na konci roku 2019 jsme zjistili nevyhovující stav stropních konstrukcí, tuto skutečnost jsme oznámili investorovi a na stavební úřad. Stavba byla v únoru zastavena a veškeré práce přerušeny,“ uvedl tehdy Vojtěch Kostiha, mluvčí Metrostavu, který rekonstrukci prováděl. Všechny plánované termíny tak padly a znovuotevření památkově chráněné budovy se odložilo.

Zdroj: Deník/Nikola Remešová

Ve čtvrtek se ale Pardubáci dočkali. Zrekonstruovaná část obchodního domu se otevřela prvním zákazníkům. Lidé nejvíce očekávali otevření prodejny potravin řetězce Tesco, který v centru města chyběl. První zákazníci čekali na otevření už od sedmi hodin ráno. „Těšili jsme se, že tady konečně Tesco zase bude. Teď jsme jezdili do Chrudimi, protože já tu ráda nakupuji a líbí se mi i to uspořádání. Takže sem určitě znovu zavítáme,“ řekla jedna z prvních nakupujících Kristýna Bajerová.

45 zaměstnanců i samoobslužné pokladny

S náborem pracovníků neměl řetězec v Pardubicích potíže. V obchodě od prvního dne pracuje 45 zaměstnanců. Další posily provozovna zatím hledat nebude. „Sehnat zaměstnance nebyl problém, za což jsme opravdu rádi,“ zmínila při otevření generální ředitelka Tesca pro Česku republiku Katarína Navrátilová s tím, že aktuálně jsou všechny pozice obsazené. Kromě klasických pokladen Tesco nabízí i samoobslužné pokladny.

Kromě prodejny potravin jsou v nové části obchodního domu další tři velké prodejny a několik menších. Lidé tady najdou prodejnu oděvů New Yorker, elektroniku Datart, sázkovou kancelář Fortuna nebo hračkářství Sparkys. Zrekonstruovaný prostor je nově propojen se sousedním Palácem Pardubice.

Dopravní podnik nainstaloval prototypy zastávek s grafickými prvky, které eliminují nárazy ptáků do skel. Ve spolupráci s TyfloCentrem Pardubice se podařilo propojit grafiku rovněž s potřebami ke zlepšení orientace slabozrakých.
V Pardubicích vyrostly prototypy nových zastávek MHD. Mají ochránit lidi i ptáky

Nyní se dělníci přesunou do původních prostor Paláce. „Dojde k rozdělení a vytvoření pasáže od eskalátoru ve druhém patře před původní prodejnou New Yorker, vybudování dvou nových prodejen a rozšíření jedné stávající prodejní jednotky,“ přiblížila mluvčí Paláce Pardubice Adéla Krpatová.

Dominanta města

Původní obchodní dům se na Masarykově náměstí začal stavět v roce 1971, otevřel se o tři roky později. Zákazníky lákal nejen nabídkou zboží, ale i neobvyklou architekturou. Velkou atrakcí byl eskalátor, který měl Prior jako jediný v Pardubicích.

V roce 2008 nový majitel spojil budovu se sousedním moderním nákupním centrem. Dnes budovu bývalého Prioru vlastní obchodní centrum Palác Pardubice.

Hokejový klub HC Dynamo Pardubice slaví 100 let.
Pardubický hokej slaví 100 let. Jak znáte jeho historii?

Z bývalé budovy zůstal jen zrekonstruovaný obvodový plášť. „Dne 16. září můžete přijít na oficiální Grand opening pro veřejnost, který bude doprovázet zábavný program pro celou rodinu spolu se street food festivalem,“ pozvala Pardubáky Krpatová.

Prior

Pardubický Prior.Pardubický Prior.Zdroj: ArchivVe svém brutalistickém stylu se vyznačuje osmiúhelníkovými okny upomínajícími na medové plástve, které odkazují k tradičnímu pardubickému medovému perníku.

Původní červeno-oranžová barva byla navržena v souladu s barvami znaku města Pardubic. Budova získala ocenění v architektonické soutěži v uruguayském Montevideu a šlo také o první stavbu moderního obchodního domu v tehdejším Východočeském kraji. Budova se pyšnila prvními eskalátory v Pardubicích a byla vybavena i moderní vzduchotechnikou.