Srovnávací zkoušky na základních školách. Podle nich se měly v pátých a devátých ročnících základních škol dětem otevřít nebo naopak uzavřít cesty na vybrané střední školy.

V úterý se však poprvé konalo jen zkušební kolo. Testování bude sloužit hlavně k hodnocení škol a ke kontrole standardů, které by měli žáci ovládat, a bude tak zpětnou vazbou pro samotné školy. V Pardubickém kraji se do testů zapojilo celkem sedm škol.

Ručně i na počítači

Pardubické Gymnázium Dašická v úterý testovalo za dohledu zástupkyně České školní inspekce Olgy Príhodové. Žáky čtvrtých, respektive devátých ročníků gymnázia čekal test z českého jazyka, který jedna část třídy vyplňovala na počítačích, další část studentů pak zůstala ve třídě a testy vyplnili ručně.

„Testování nám nevadí. Jsme zvyklí, že žáci prochází různými prověrkami pravidelně. Naopak nás spíš zajímá, jak dopadneme my a také ostatní školy, abychom měli srovnání,” říká ředitelka gymnázia Jitka Svobodová.

„Je to spíš taková blbost,” zhodnotil testy s úsměvem Matouš Kocián, student 4.A Gymnázia Dašická v Pardubicích. Sebedůvěra byla v tomto případě na místě.

Testy, jejichž znění bylo již včera přístupné na stránkách České školní inspekce, totiž nijak zázračnou obtížností neoplývaly.

„Co jsem si všimla, tak ve skupině, která pracovala na počítačích, byly v jednom testu maximálně čtyři chyby a ačkoliv na test byl vyhrazen čas pětačtyřicet minut, tak po čtvrt hodině už většina žáků měla vše hotovo,” konstatovala ředitelka školy.

„Z takových testů nemám strach. Příprava ze školy je myslím dostatečná na to, abychom je zvládli. Navíc tady nejde o stres, protože to není ani na známky. I studenti, co to budou vyplňovat po nás, s tím asi nebudou mít moc práce,” domnívá se Matouš Kocián.