Práce by měly trvat 18 let a zasáhly by malý i velký písník. Začít chce firma v roce 2022.

„Těžební činnost se plánuje s maximální roční těžbou 290 tisíc tun za rok. Dle zkušenosti z dlouholeté těžební činnosti v podobných typech lokalit lze předpokládat, že maximální roční těžba bude naplňována z asi 80 až 85 procent, tedy v úrovni asi 250 tisíc tun za rok,“ uvedly České štěrkopísky v dokumentaci záměru.

Proti záměru se zvedla obrovská vlna nevole. „Zásadní problémy vidíme v oblasti bezpečnosti, ochrany přírody, zvýšení prašnosti a hluku, snížení hladiny podzemních vod a nevratného poškození krajiny. Není přece možné, aby předložené studie zcela ignorovaly jedinou únikovou cestu lohenických občanů při povodních, neobsahovaly jakékoli hydrogeologické průzkumy a odepsaly zvláště chráněné druhy živočichů a rostlin,“ řekl předseda Spolku obcí a občanů proti těžbě štěrkopísku v Lohenicích Aleš Prokopec.

Vzdálenost plánované těžby k obci Lohenice by pro místní znamenala enormní zátěž. Loheničtí už mají zkušenost s těžbou písku, která byla na písnících ukončena před 30 lety.

„Mohou nám stáhnout spodní vodu, vykáceli by les a kamiony by jezdily přes Mělice. Stačí, že v létě tu lidé, kteří se jedou koupat, blokují provoz,“ popsal předseda osadního výboru v Mělicích Aleš Kouba.

Významná lokalita

O problému nyní se starosty okolních obcí jednal i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Lokalita Mělic a Lohenic je pro celé široké okolí velmi významná z hlediska rekreačních aktivit. Tento záměr by měl z mého pohledu velmi neblahý vliv na celou lokalitu Bohdanečska a Přeloučska. Nejedná se pouze o rekreaci, ale především o životní prostředí a silniční infrastrukturu v celé širší oblasti, protože zdejší silnice rozhodně nejsou stavěné na to, aby po nich jezdily těžké kamiony s pískem, jejichž váha se pohybuje až okolo 40 tun,“ řekl hejtman.

Těžbě brání fakt, že oblast je v územním plánu Přelouče vedená jako lokalita určená k rekreaci.

„Všechny páky má město. Muselo by dojít ke změně územního plánu, což naše zastupitelstvo nedovolí,“ popsala starostka Přelouče Irena Burešová.

V procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) už navíc ministerstvo životního prostředí k záměru vydalo asi dva tisíce faktických podnětů a připomínek, se kterými se firma musí vypořádat.

Právě na ministerstvo město loni v říjnu poslalo své odmítavé stanovisko, pod které se podpisem připojilo velké množství obyvatel Přelouče a okolí. „Je dobře, že se občané ozvali a je proti tomu všeobecný odpor nejen města, ale i občanů a státní správy. Věřím, že k těžbě nedojde,“ uvedla Burešová.

Prodané pozemky

Na vedení Přelouče se snesla kritika za to, že v minulosti prodalo část dotčených pozemků. Jejich vlastníkem je nyní firma Nová obora Buňkov, která podle obchodního rejstříku sídlí na stejné adrese jako České štěrkopísky.

„Pozemky jsme prodali v roce 2011, protože byly ztrátové, museli bychom se kvůli tomu stát plátci DPH. Prodali jsme je firmě z Frýdku-Místku, která se věnovala lesnictví. Nemohli jsme tušit, že je od nich koupí České štěrkopísky,“ poznamenala Burešová s tím, že některé pozemky společnost vykoupila od soukromníků.