Šachy mají červenou. Lépe řečeno: zelenou dostanou další deskové a karetní hry. Pro to je první víkend 27. ročníku Czech Open jako stvořený. A pořadatelé tradičně místo es sypou z rukávu novinky.

Příchozí veřejnost do Tipsport areny se má na co těšit. Škála her i hlavolamů je opravdu nepřeberná.

„Po celou dobu trvání naší akce mají diváci do Tipsport areny vstup zdarma. Připravili jsme pro ně prezentaci pod názvem Festival abstraktních her. Jeho součástí budou soutěže pro příchozí. Dohromady vytvoří nějakou skupinku a my pro ně uspořádáme nějaký miniturnaj," láká Jan Mazuch, dlouholetý ředitel pardubického Czech Open.

NA SCÉNĚ NOVĚ ABAKU

Revoluční novinku by mohlo přinést Abaku. Jedná se o hru scrabblovitého typu s tím, že místo skládání slov se dávají dohromady příklady. Jinými slovy, hraje se s čísly.

„Tento fakt lidi na poprvé většinou zaskočí. Protože počítat příklady běžnou populaci spíše děsí. Můžu popsat čerstvé zkušenosti s touto hrou. V červnu skončil třetí ročník ligy pro děti. Zúčastnilo se ho přes tisíc školáků, z nichž se jich padesátka podívala do živého finále v Praze. A každoročně nám zájem dětí roste. Abaku existuje také v internetové podobě, v tzv. duelovkách. A také v tomto případě má velmi rozsáhlou základnu," říká Alena Vávrová, ředitelka sekce této hry.

„Jedná se o návykovou záležitost. Mám i živý důkaz. Můj manžel má sice humanitně – právní vzdělání, ale v poslední době mě upozorňuje na abakuové kombinace čísel na automobilech," směje se Vávrová.

Další novinkou je Altajský šach a karetní hra Smoking Cat. Je podobná Černé kočce, která se hrála na internetu. „Rovněž ona má elektronickou podobu a dokonce svojí asociaci," vysvětluje Mazuch.

NÁVŠTĚVA Z KARIBIKU

Na festivalu Czech Open se objevují dva typy her. Jedny, co vydrží dlouho a pak ty, které Pardubicemi prosviští a zmizí. Do první skupiny patří v poslední době tzv. Mankalové hry. Jsou si podobny tím, že se hraje 
s různými kamínky a kuličkami. Existují různé varianty v jednotlivých zemích. Jiná pravidla jsou v Africe, jiná pak v Asii.

„Každoročně u nás hrají hráči s Kyrgyzstánu a Kazachstánu. Ve druhé jmenované zemi se jedná o národní hru. Přesněji řečeno ve verzi Togozkumalak. Letos také přijede velká výprava z Turecka, která bude mít okolo třiceti hráčů. A vzhledem k přesunutí tradičního podzimního mezinárodního turnaje v oware ze Švýcarska do Pardubic se u nás na festivalu objeví i špičkoví hráči z karibského státu Antigua a Barbuda," sděluje Jan Mazuch.