Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tisícovka dětí se chystá k zápisům do škol

Pardubice - „S nedostatkem místa bojujeme posledních pět let," říká ředitelka ZŠ Studánka.

9.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Ve středu a ve čtvrtek zamíří k zápisům do pardubických základních škol (ZŠ) přibližně 1150 dětí.

Základní školy zřizované městem Pardubice mají zápisy jednotně ve středu a ve čtvrtek od 13 do 18 hodin. Výjimkou je jen ZŠ Waldorfská, kde se zápisy již uskutečnily ve třech jiných termínech, a to podle individuální dohody s rodiči.

Převisy prvňáků jen na dvou místech?

Město počítá s otevřením až 47 prvních tříd a uklidňuje rodiče, že kapacity škol jsou dostačující i nyní, kdy mateřské školy pouštějí silné ročníky.

Převisy dětí se očekávají jen v ZŠ Pardubice-Svítkov, kde již vloni nemohli přijmout sedm žáků ze svého obvodu, město již začalo připravovat přístavbu této školy, a v ZŠ Pardubice-Studánka. O tuto školu na okraji Pardubic je velký zájem i v okolních obcích. Rodiče láká výhodným umístěním, ale také svou dobrou pověstí.

„S nedostatkem místa bojujeme posledních pět let. Vloni jsme kapacitu školy ještě mírně zvýšili, ale tím jsme se dostali na maximum," uvedla ředitelka ZŠ Studánka Ivana Nejedlá s tím, že škola letos otevře tři první třídy. Čtvrtou třídu z důvodu naplnění kapacity již nelze přidat. Škola pojme maximálně 740 žáků, přitom v současné chvíli ji navštěvuje 733 dětí.

Kritéria pro přijetí dětí ze zákona stanovují ředitelé škol. Město jim poskytlo metodickou podporu. Pět bodů dítě obdrží, pokud má adresu trvalého bydliště ve spádovém obvodu, případně v obci, která má uzavřenou dohodu s městem Pardubice. Dva body může dítě získat, pokud školu již navštěvuje jeho starší sourozenec. Jeden bod dostává žák za skutečné bydliště ve spádovém obvodu.

Město se chce lépe bránit účelově úředně přehlášeným dětem a chce odhalit aspoň ty nejkřiklavější případy. Děti z okolních obcí, kterým rodiče jen kvůli zápisům změní bydliště, by prý neměly být přijímány na úkor pardubických dětí. Devatenáct procent žáků, kteří navštěvují základní školy v Pardubicích, ve městě nebydlí.

Každopádně, jak upozorňují ředitelé škol, rozhodující pro přijetí jsou získané body, nikoliv pořadí účasti u zápisu. Není třeba stát ve středu ve 13 hodin před třídami fronty.

Není to zkouška, spíš rozhovor

A jak takový zápis vypadá? Rozhodně nejde o zkoušku. Má to být příjemný, i když řízený, rozhovor mezi zapisujícím pedagogem a dítětem. Rodič je po celou dobu svému potomkovi na blízku, ale neměl by do dialogu nadmíru zasahovat.

Detaily zápisů se v jednotlivých školách liší, někde jsou i tematicky zaměřené. Například ZŠ Bratranců Veverkových pořádá letos zápis Letem pardubickým světem, ZŠ Svítkov zase zve děti na lesní dobrodružství, ZŠ Staňkova je vezme za zvířátky.

Pedagogové u zápisu sledují zejména výslovnost a slovní zásobu dítěte. Na drobných úkolech zjišťují, zda zná budoucí školák barvy, rozezná geometrické tvary, případně i písmena, zda umí přiřadit správný počet teček ke správnému číslu a jestli dokáže říci krátkou básničku nebo zazpívat píseň.

Budoucí prvňáčci si obvykle odnesou na památku drobné dárky vyrobené žáky školy.

Autor: Pavlína Roztočilová

9.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Volby pokračují až do 14 hodin, výsledky budou večer

Z utkání hokejové extraligy Pardubice – Zlín (4:3 po prodloužení).
14

Treille trefil v prodloužení dva body pro Dynamo

Ve volebních místnostech v Pardubicích bylo v pátek odpoledne plno

Pardubice - Úderem druhé se otevřely volební místnosti v celé republice. Pardubický deník byl u toho, když se tak stalo na Základní škole Bratranců Veverkových v centru Pardubic.

Pardubická kapela Trdlo oslaví 35 let se stejně starými Kameloty

Pardubice – Nejen volbami jest člověk živ. Místo sledování volebních výsledků tak může v sobotu večer zajít například do pardubického hudebního klubu Žlutý pes na Cihelně, kde oslaví 35 let existence pardubická kapela Trdlo, mimo jiné vítězka Porty 1997.

V Pardubické nemocnici chtěla volit asi třicítka pacientů

Pardubice - Lidé, kteří jsou v den voleb hospitalizovaní v Pardubické nemocnici, o svou šanci nepřišli. Mohli totiž volit do přenosné urny. Zájem o volby projevilo zhruba třicet pacientů z jedenácti oddělení. Zástupci volební komise z okrsku Pardubičky přišli s přenosnou urnou dnes (pátek), ale mezi lůžka se vypraví i zítra, aby umožnili zájemcům vhodit do urny obálku s hlasem.

Nejtvrdší bojovníci se utkají v aréně. Budou mezi nimi i ženy

Pardubice – Pardubická Tipsport arena nebude v sobotu patřit hokeji, ba ani basketbalu, ale nejtvrdšími bojovému sportu MMA (smíšeným bojovým uměním).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení