První tiskovou konferenci ve čtvrtek v Pardubicích uspořádal nový politický subjekt, který se teprve před nedávnem objevil na české politické scéně. Je jím TOP O9, jenž se i v Pardubickém kraji bude ucházet o hlasy voličů v blížících se předčasných volbách do sněmovny parlamentu. V kraji povede TOP 09 Pavel Severa, současný poslanec, který se v politice dlouhá léta pohyboval v řadách lidovců.

Chtějí hlavně změnu

„Nepochybuji, že se do parlamentu dostaneme,“ uvedl Pavel Severa v krajské kanceláři TOP 09, která ještě není ani vybavena vším potřebným. Nachází se v pronajatých prostorách budovy v ulici Za Pasáží v Pardubicích. „Nevím, jestli to bude jeden mandát nebo dva. To se nám zdá méně podstatné než změnit vnímání politiky. Chceme ukázat, že je tady skupina lidí, která to chce změnit.“

V současnosti eviduje TOP 09 v Pardubickém kraji na sedm desítek zájemců o členství v nové straně. Krajská kandidátka TOP 09 obnáší celkem devatenáct jmen. Na prvním místě je Pavel Severa z Litomyšle, na druhém místě starosta České Třebové Jaroslav Zedník a třetí příčku zaujímá Pardubák Jiří Skalický, primář krajské nemocnice. „Láká mne na tom propojení komunální politiky s parlamentní,“ uvedl Jiří Skalický, jenž se angažuje i v pardubickém zastupitelstvu, a to za Sdružení pro Pardubice. Nyní se tedy chce pokusit o vyšší patro politiky.

Politika a program TOP 09 je podporován starosty, není tedy divu, že se jich na krajské kandidátce objevuje celkem devět plus jeden místostarosta. V seznamu figurují i dva bývalí starostové. Své zastoupení mají také ženy, jichž je celkem pět, mezi nimi kupříkladu starostka Chvaletic Blanka Zaklová.