Začátek však byl děkovný. „Přišel jsem vám především poděkovat za volbu Václava Klause. ODS a KDU-ČSL jsou nejpřirozenějšími partnery na české politické scéně. Jsou hrází proti komunismu a levicovému populismu a tato volba to jenom potvrdila. Bez korupce, bez komunistů,“ řekl v úvodu.

„Vláda, které jste součástí, je úspěšná. KDU-ČSL má rovněž důvod být ve vládě spokojená,“ řekl Topolánek. Poděkoval i všem lidoveckým ministrům. Miroslavu Kalouskovi připomněl dominantní pozici ministra financí. „Je pro vás garancí vašeho programu,“ podotkl. Cyril Svoboda odvádí podle Topolánka skvělou a precizní práci, Vlasta Parkanová má premiérovu plnou důvěru a Václav Jehlička prokazuje, že není malých úkolů a není slabých ministerstev.

„Nevím, jestli existoval a někdy v budoucnu se najde předseda vlády, který by s vámi jednal tak korektně a slušně,“ prohlásil Topolánek. U mnoha delegátů ovšem tato věta vyvolala pouze smích.

Po „děkovačce“ přešel Topolánek již k ostrým slovům. „Přišel jsem se vás zeptat, zda je pro vás koaliční smlouva zákonem stejně jako pro mne? Odpověď nečekám dnes, ale optimisticky při plnění koaličního programu v podobě jednotného hlasování ve sněmovně.“

Raději mějte odvahu vypovědět koaliční smlouvu
Samozřejmě, že došlo na otázky zdravotnictví. Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka totiž navrhl v sobotu usnesení, které by zavázalo poslance a ministry KDU-ČSL nehlasovat pro privatizaci zdravotních pojišťoven. Jeho návrh se týká právě také poplatků a přeměny fakultních nemocnic.

„Ve spoluúčasti pacienta spatřujeme nástroj spoluodpovědnosti za využívání péče. Jako možné oblasti spoluúčasti vidíme například poplatky za návštěvu u lékaře, zřízení manipulačního poplatku za výdej léků na recept a hospitalizační poplatek,“ citoval Topolánek z lidoveckého volebního programu.

„Nechápu, proč za vaši lidoveckou programovou prioritu, kterou realizujeme společně, by měla krvavě platit právě jenom ODS a vy byste mohli nesmyslně sypat do těchto šrámů sůl. A já se ptám některých poslanců, podle sobotního projevu i Jiřího Čunka, jestli četli svůj vlastní volební program, když proti jeho plnění tak vehementně protestují,“ hřímal Topolánek.

„Je-li tu někdo, kdo chce směřovat jinam, než říká koaliční smlouva a programové prohlášení vlády, měl by říci, co navrhuje. Jaká je jeho v dané situaci realizovatelná alternativa a měl by mít odvahu v takovém případě koaliční smlouvu vypovědět,“ uzavřel Topolánek.

Ďáblova bible se na lidovecký sjezd hodí
„Premiér Topolánek nevolil jenom zdvořilostní projev, kdy přišel pozdravit delegáty, ale v podstatě z pohledu reprezentanta ODS, koaličního partnera a premiéra tady otevřel i věci, které nemají jednoduchý způsob řešení. Musíme se o ně v rámci koalice na vládní úrovni podělit a najít řešení. Pochopitelně ten prvotní pohled KDU-ČSL a ODS je rozdílný. V kuloárech jsem slyšel reakce, které tento projev oceňují, ale jsou i tací, kteří měli pocit, že premiér měl vystupovat v rovině hosta,“ reagoval na premiérův projev 1. místopředseda KDU-ČSL Roman Línek.

„Já jsem tomu projevu rozuměl, mluvil předseda vlády,“ odpovídal na otázky médií jako „zaseklý stroj“ ministr financí Miroslav Kalousek.

Topolánek zcela nečekaně přijel dříve, než bylo plánováno, a tak si před zahájením sjezdu stihl prohlédnout maketu Ďáblovy bible. „Ďáblova bible, to se na lidovecký sjezd hodí,“ řekl premiér. Poté si dokonce vyzkoušel, jak poskytnout první pomoc.

Nedělní program sjezdu
Lidovecký sjezd dále pokračuje představením kandidátů a sestavením kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu. Poté se představí lídři krajských kandidátek, kandidáti na hejtmany a kandidáti do senátních voleb.

Lidovci uzavřou dvoudenní programový sjezd kolem druhé hodiny. V průběhu dne se očekává, že přijmou usnesení týkající se sporných bodů vládní agendy.