„Jsem rád, protože já jsem už zažil tradici před lety a teď jsme rádi, že se to může takto pokračovat,“ dodal.

Z maskovaných účastníků i kolemjdoucích sálala dobrá nálada a pohoda. Úsměv jim z úst neodvál ani silný vítr, který v sobotním dopoledni panoval. Do průvodu se zapojilo i několik rodin, u jejichž domů se průvod zastavil pro občerstvení. Účast byla poměrně vysoká.

„S účastí jsme spokojeni, protože je spousta masek. Je krásné, že se Sezemáci zapojili do této akce nejenom v podobě maškar a postav masek. Na zhruba 13 stanovištích máme bohaté občerstvení. Sousedé se domluvili a zareagovali velice dobře a jsme za to moc a moc rádi,“ řekla radní města Marie Schillerová, která šla do průvodu za zlou královnu z pohádky o Sněhurce. V košíčku měla dokonce „otrávená“ jablka.

V první částí masopustu předal starosta města Martin Staněk vládu nad městem postavě Laufera. Po boku jim stál i medvěd, který symbolicky zajišťoval plodnost města a s nadšením bral do tance nejednu účastnici.

Alfréd Bartoš
V Sezemicích vzpomínají na Alfréda Bartoše. Zastřelil se v obklíčení Němců

Mezi dalšími maskami byla Sněhurka se svými trpaslíky, cikáni, Turci, četníci, smrtka, Karkulka s vlkem i babičkou a mnozí další. Dohromady jich bylo více než 40.

„Aby to bylo genderově vyvážené, tak jsem se přestrojil za Karkulku. Zúčastnil jsem se asi z hecu a kamarádství. Jsme tady všichni kamarádi a máme to rádi,“ řekl s úsměvem maskovaný účastník, který šel za Karkulku.

V Sezemicích se konal v sobotu masopust. Účast byla i přes větrné počasí vysoká.V Sezemicích se konal v sobotu masopust. Účast byla i přes větrné počasí vysoká.Zdroj: Deník/Klára Karasaridu

Doprovázel ho vlk, v jehož kůži byla žena a babička, za kterou byla převlečena malá dívka. S kostýmy si místní dali opravdu záležet.

Masopustní průvod začal v 9:30 u místní hasičárny a následně pokračoval po stanovištích přes celé město. Na každém stanovišti čekalo masky i jejich průvodce bohaté občerstvení.

Provizorní semafory v Sezemicích zafungovaly. Obavy z kamionů ale přetrvávají
Nové semafory v Sezemicích proti provozu z D35 zafungovaly. Uleví ale až obchvat

Pan Mirek z prvního stanoviště, kde se masopustní průvod zastavil, s manželkou nabídli kolemjdoucím pálenku, chléb se škvarky a ráno upečené slané koláčky. „Všechna tahle děcka, co to pořádají znám a tak je nemohu nechat bez povšimnutí. Vždyť to bylo hezké, když se lidi měli rádi,“ řekl s úsměvem.

Vizualizace obchvatu Sezemic. Kompletní je ve videu
VIZUALIZACE: Nejen D35. Prioritou je i obchvat Sezemic. Projeďte se po něm

Na dalším stanovišti se spojilo více sousedů a připravili stůl plný táců se sladkými a slanými pochoutkami a nápoji. „My jsme se tady zapojili Luční a Zahradní ulice, pět sousedů, a připravili jsme pro masopust občerstvení, svařáček, čaj, chleby, zákusky, malinko alkoholu na zahřátí,“ popsal Ladislav Kubizňák, místostarosta obce.

Účastníci průvodu s maskami i bez masek byli moc rádi, že se ve městě udržuje tradice a mohli si sobotu zpříjemnit touto nezvyklou kratochvílí. Lidé v maskách dokonce zastavovali kolemjedoucí vozy s žádostí o příspěvek, mezi kterými byl i autobus hokejové reprezentace HC Dynamo Pardubice.

Ilustrační foto.
Vlčák zabil u Hlinska matku čtyř dětí. Jeho majitelé odešli od soudu s podmínkou

Na průvod vyrazila i rodina Samcových k Hradce Králové. „Moc se nám tady líbí, těšili jsme se na to s dětmi. Jsme nadšení, ty masky jsou nádherné. Je to krásný zvyk,“ řekli s nadšením Jiří a Martina Samcovi.

Nadšení sdílela i další z účastnic Jana Štefanová z Pardubic. „Moc se mi tu líbí. Je dobře, že se obnovují tradice, masopust patří ke světovému dědictví UNESCO a je fajn, že se lidi dají dohromady a užijí si legraci,“ uvedla.

Průvod byl zakončen zhruba v 16 hodin v areálu TJ Spartak Sezemice. Cestou prošli asi 13 zastávek napříč celým městem.