Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragikomedie s názvem D11 se vrací na začátek

Východní Čechy - Farmářku Havránkovu asi čeká vyvlastnění a řidiče další zdržení. Vláda couvla a místo velkorysé směny pozemků jí chce dát peníze.

11.6.2009 1
SDÍLEJ:

Ludmila Havránková z Plačic u Hradce KrálovéFoto: DENÍK

Nejznámější česká bojovnice za svůj majetek, farmářka Ludmila Havránková z Plačic u Hradce, bude nejspíš vyvlastněna. Vláda totiž chce zrušit loňskou velkorysou a bezprecedentní dohodu Topolánkova kabinetu o směně jejích 10 hektarů pozemků pod budoucí dálnicí za 253 jiných.

Prezidium Pozemkového fondu, který směnu připravoval, se totiž proti obchodu postavilo. A ve shodě s novým vedením ministerstev dopravy a zemědělství chce záležitost vrátit resortu dopravy, kam patří. Vláda se zalekla precedentu pro příští spory s majiteli pozemků při liniových stavbách a chce Havránkové nabídnout nikoliv pozemky, ale adekvátní finanční plnění podle vyhláškového ocenění. To vloni činilo pro jejích 10 hektarů zhruba 45 milionů korun.

„Pokusíme se ještě jednou s farmářkou dohodnout, aktualizovat ocenění jejích polí a vykoupit je. Pokud na to nepřistoupí, bude vyvlastněna,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Ovšem Havránková, jak včera potvrdila hradeckému hejtmanovi Lubomíru Francovi, s finančním vyrovnáním nejspíš opět nebude souhlasit. „Zopakovala, že nechce peníze, ale půdu,“ řekl Franc. Sporné pozemky jsou přitom v katastru nemovitostí už zaneseny jako stavební, takže podle některých odhadů mají hodnotu vyšší než vloni slíbených 253 hektarů zemědělské půdy.

Ministerstvo však už finišuje s přípravou novely vyvlastňovacího zákona, který by měl proces urychlit. Ze zákona chce odstranit větu o „automatickém odkladném účinku“ v případě soudního napadení vyvlastnění. Spory by se tak začaly řešit jako v Německu, kde soudní tahanice s majiteli probíhají bez zastavení stavebních prací.

„Předloha je skoro hotová. Rádi bychom ji stihli předložit sněmovně tak, aby ji schválila ještě před říjnovými volbami,“ dodal Hanzelka.
I kdyby se to ovšem podařilo a na začátku roku by tak Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zažádalo o stavební povolení, dřív než na konci roku 2011 zbývající tři kilometry D11 stejně nebudou.
„Nejdřív musí být proveden záchranný archeologický průzkum, a máme signály, že by tam mohla být velká naleziště,“ podotkla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Ještě před měsícem se mluvilo o tom, že po D11 z Prahy až do Hradce na křižovatku Bláhovka na západním okraji města se řidiči dostanou na konci roku 2010. Nyní dálnice končí nedostavěná v polích tři kilometry před Hradcem.

V té době, v roce 2012, by už ale měl být otevřen dálniční čtyřpruh z Hradce do Pardubic, který společně se spojkou R35 z Opatovic k D11 dopravní zátěž na čas převezme. Trpět tím budou zejména Hradečáci: tranzit z Prahy na sever se bude valit přes hlavní městský okruh.
Policisté doufají, že šoféři dají přednost cestě po staré pražské státovce, na kterou by sjeli u Dobřenic nebo v Novém Městě, kde z dálnice odbočují nyní.

Autor: Kamil Dubský

11.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Odvolí všichni a zavřeme místnost dřív? To nepůjde

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se znovu otevřely, účast zatím vysoká

Pardubický kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení