V pondělí tisíce dětí v celém Pardubickém kraji zamíří opět do školních lavic. Někteří se vydají po vlastní ose, zejména ty mladší častěji vodí do školy rodiče.

„Syn jde nyní do páté třídy a do školy ho odvádíme. Máme o něho strach, nechceme, aby po ulici chodil sám, takže preferujeme, když ho někdo z nás odvede do družiny a zase ho tam vyzvedne,“ vypráví Klára Schejbalová s tím, že doprovázet do školy bude i dceru, která nastupuje do první třídy.

Druhý scénář však je, že rodiče například kvůli pracovním povinnostem své ratolesti doprovodit nemohou a musejí je poslat do školy samotné. V takovém případě by měli děti na cestu pořádně připravit. Musí promyslet zejména trasu, po níž se bude dítko každý den vydávat, a vybrat tu, která bude mít nejméně rizikových míst, přestože nebude třeba nejkratší. Trasa by se měla vyhnout zejména frekventovaným silnicím nebo nepřehledným přechodům.

Cestu mohou absolvovat cvičně

„Doporučujeme cestu před začátkem školního roku se školákem absolvovat cvičně a klidně několikrát, důkladně při ní probrat pravidla bezpečnosti a možné nebezpečné úseky,“ vzkazuje rodičům mluvčí Městské policie Pardubice Jiří Sejkora. Odborníci dospělým radí, aby dítě při první samostatné cestě zpovzdálí pozorovali a případné chyby s ním znovu probrali.

Bezpečnost dětí v silničním provozu zajišťují v Pardubicích také strážníci, kteří chodce přes silnice převádějí. „Strážníci budou opět hlídat přechody, které vedou přes silně dopravně zatížené komunikace,“ říká ředitel Městské policie Pardubice Rostislav Hübl. Na frekventované přechody budou dohlížet mezi půl osmou a osmou hodinou ranní.

I bezpečné přecházení silnice by rodiče měli s dětmi trénovat. "Především začínající školáci nemají zkušenosti s rychlostí a vzdáleností přijíždějících vozidel. Proto si počkat na oční kontakt s řidičem nebo nějaké gesto, které dítěti dává zpětnou vazbu, že ho řidič zaregistroval," vysvětluje koordinátorka BESIP pro Pardubický kraj Radka Osterová

Zakrytý výhled při přecházení

Pozornost musejí rodiče a školáci věnovat také cestování v hromadné dopravě. „Pokud děti jezdí do školy veřejnou dopravou, musí jim být vysvětleny zásady bezpečného chování – nutnost se za jízdy držet, nepřecházet vozovku před nebo za autobusem stojícím v zastávce a vždy vyčkat jeho odjezdu tak, aby při přechodu neměly zakrytý výhled,“ doporučuje BESIP.