Pardubické traumacentrum přišlo o milionové dotace, ale paradoxně ošetřuje čím dál více pacientů.
Po období, kdy se otázka pardubického traumacentra řešila docela bouřlivě, nastal klid. Ale žádné novinky se dosud neobjevily.
„Vyšel věstník ministerstva zdravotnictví, který definoval strukturu traumacenter v České republice. V té traumacentrum Pardubické krajské nemocnice patří do úrovně dva. Ale tato úroveň je tam uvedena jen velmi vágně,“ konstatoval ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda s tím, že ani žaloba na ministerstvo zdravotnictví se příliš nepohnula a zatím se čeká na řízení soudu, ke kterému ještě nedošlo.

Výkony narůstají

„Počet výkonů narůstá neustále dál, ale ta nejtežší polytraumata zdravotnická záchranná služba určitě směřuje do Fakultní nemocnice Hradec Králové,“ poznamenal Josef Šimurda.

Podle něho se bude nyní pardubická nemocnice snažit, aby úroveň traumacentra byla v celorepublikové síti definována lépe, než tomu je teď.
„Myslím si, že máme co nabídnout. Musíme poskytovat tyto služby v potřebné kvalitě a také tomu tak je. Budeme je poskytovat i do budoucna v takové kvalitě a na takové úrovni, na které se budeme schopni domluvit s ministerstvem a potažmo i s Fakultní nemocnicí v Hradci Králové,“ podotkl Josef Šimurda.

Pardubická nemocnice navíc plánuje vybudovat centrální urgentní příjem pacientů. „Bude to zcela nový komplex. Je to pro nás priorita a chceme jej postavit co nejrychleji,“ řekl náměstek pro léčebnou péči Martin Šácha.

Miliony korun

Takový projekt má podle hrubých odhadů stát desítky až stovky milionů korun a cesta k němu je postupná.
„Stávající urgentní příjem se ale zatím snažíme v rámci možností určitými úpravami zlepšovat. Nyní probíhá přístavba k emergency traktu, kam bude ještě v tomto roce instalován CT přístroj,“ dodal Martin Šácha.

Tereza Harbichová