V Pardubicích je dopočítáno. „Od poloviny prosince loňského roku podpořilo petici za zachování Traumacentra a Komplexního onkologického centra v krajské nemocnici v Pardubicích celkem 25 637 lidí,“ uvedla Nataša Hradní z oddělení vnějších vztahů pardubické radnice. „Desky s petičními archy, potištěnými z obou stran, jsou zhruba 10 centimetrů silné. Lidé, na něž právě nezbylo místo na petičním archu, občas využili i desek, ve kterých byla petice uložena. Podepisovalo se v celém kraji. Na obecních úřadech, v ordinacích lékařů, na Univerzitě Pardubice, v podnicích a podobně,“ sdělila.
Nečekaný zájem
„Zájem o petici mě mile překvapil. Myslím, že nikdo z nás organizátorů až tak velký zájem veřejnosti nečekal. Doufám, že více než 25 tisíc podpisů je jasný signál, který nemůže zůstat bez přiměřené odpovědi,“ řekla náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková.
Představitelé města včera předali petiční archy ministryni zdravotnictví, s níž chtějí jednat o reauditu obou center. „Rádi bychom od paní ministryně získali odborné audity, na jejichž základě byl oběma pracovištím status center odebrán. Audity nebyly stále poskytnuty, a tak čerpáme pouze z informací, které ministerstvo zdravotnictví vyvěsilo na internetu. Naší snahou bude dosáhnout nových auditů, které by mohly vyústit v redefinici obou oborů, tedy návratu statutu center. To by oběma oborům umožnilo léčit pacienty na onkologii i traumatologii ve stejném rozsahu, jako tomu bylo doposud,“ vysvětlila náměstkyně primátora.
Zdravotní rizika
Petici, původně adresovanou předsedovi vlády, dostane také Petiční výbor sněmovny. Podle zákona je petice, která má více než 10 tisíc signatářů, projednávána na jednání petičního výboru za účastí organizátorů petice.
„To nám dává větší šanci obhájit zájmy občanů nejen Pardubic, ale celého Pardubického kraje. Krajská nemocnice podle nás musí poskytovat i vysoce specializovanou péči. O to více, je-li region, ve kterém působí, zatížen mnoha riziky, což je náš případ. V první řadě jsou to zdravotní rizika. Ne náhodou je kraj na předních příčkách výskytu některých závažných onemocnění. Ale máme zde letiště, podniky, v nichž může dojít k ekologické havárii, na dnešní dobu nedostatečnou dopravní infrastrukturu, stačí se podívat na hlavní tahy krajem…,“ konstatovala Štěpánka Fraňková.
Pardubická nemocnice přišla o statut Komplexního onk〜logického centra a o statut Traumacentra oficiálně k 1. lednu 2009. „Ministerstvo jejich vyřazení ze sítě specializovaných center avizovalo předem. Argumentovalo závěry auditů, které v nemocnicích proběhly. Jejich závěry však dosud nedostala ani nemocnice, ani Pardubický kraj jako zřizovatel,“ shrnula pro Deník Nataša Hradní.
Pardubická traumatologie má podle ministerstva ošetřovat a léčit pouze jednodušší úrazy, ač je schopna kvalitně řešit i komplikovaná poranění. „Onkologie zase nemá mít přístup k biologické léčbě. Obě oddělení, ale i na ně navazující pracoviště tak budou ztrácet na odbornosti. Pacienty, kteří nenajdou v Pardubicích pomoc, má léčit Fakultní nemocnice Hradec Králové,“ uzavřela Nataša Hradní.