Je jím figurka třebosického kozlíka. Ta byla naskenována na 3D skeneru, zmenšena a odlita do kovu. Návštěvníci si na pardubickém zámku koupí šperk, který kopíruje do nejmenšího detailu přes šest tisíc let starý originál.
„Třebosický kozlík je pro Pardubicko jako pro Věstonice Venuše. Je to hlavní magnet nové archeologické expozice muzea, společně s mikulovickou sponou nebo avarským opaskem. Nemohl proto chybět mezi upomínkovými předměty," říká ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
Plastika kozla
V létě roku 2013 byla při výzkumu předcházejícím výstavbě rodinného domu v Třebosicích objevena keramická zoomorfní plastika kozla.
Plastika zpodobňující hlavu, krk a část trupu vystupovala z okraje nádoby.
Bývala výčnělkem, který je velmi precizně zhotovený z jemné keramické hlíny.
Na hrudi má výzdobu ve formě šikmých mělkých rýh a jeho umělecké zpracování ctí anatomické proporce vyobrazeného zvířete.
„Vznik artefaktu je možné datovat do období kolem roku 4 400 před Kristem. Jeho unikátnost spočívá v tom, že na území Čech zatím nebyla žádná takto precizně zhotovená figurka nalezena. Obec Třebosice se objevem této zoomorfní plastiky inspirovala a přijala ji do svého obecního znaku," vysvětluje archeoložka Kristýna Bulvová.
Na pokladně zámku
Necelé tři centimetry velký přívěšek na kožené šňůrce je k dostání v pokladně zámku. „Otevřena je mimo pondělí každý den od 10 do 18 hodin," podotýká vedoucí úseku prezentace a služeb Východočeského muzea Kateřina Procházková Skůpová.