S triky, jak dostat mobily „zvenku“ do cel, se v poslední době ve východočeských věznicích roztrhl pytel. A to od okamžiku, kdy vypukla korupční aféra s nefunkčními rušičkami telefonů, které měly být do věznic letos instalovány.

„Od počátku roku do dubna jsme zaznamenali devět případů nelegálně pronesených telefonů do věznice. Ale od počátku května jsme jich za půldruhého měsíce zadrželi už 21. Stačilo, aby se vězni dozvěděli o nefunkčnosti rušiček, a zájem o mobily se rapidně zvýšil,“ uvedl mluvčí valdické věznice Josef Witschel.

Ukryt v konečníku

Státem zmítá korupční skandál kolem nákupu rušiček mobilů do věznic, daňoví poplatníci pláčou nad vyhozenými miliony, a ti třetí, samotní trestanci, se mohou smát. Snaží se jich nyní pronášet desítky. Případ s mobilem ukrytým v ženské pochvě je pouze vrcholkem ledovce.

Nedávno si vězeň strčil mobil dokonce do konečníku. Při osobní prohlídce na něj dozorci nepřišli, trestance však prozradil detektor kovu. Pak se raději přiznal. Případů jsou ale desítky. Třeba 24. května přišli dozorci na telefon, zašitý v pantoflích, které dostal vězeň dárkem. V balíčku od příbuzných našli dozorci mobil i 8. června. A o pouhý den později někdo zkusil balíček s telefonem hodit přes zeď věznice. Nepřehodil, skončil v ochranné síti.

Do aféry byl klid

Ta sem byla instalována teprve nedávno, aby podobným pokusům zabránila. Zeď se nachází v blízkosti ubytovny. „Vězni počítali s tím, že rušičky budou instalovány všude. Takže do dubna, než vypukla aféra, tady byl o mobilní telefony malý zájem a nedělaly nám zvláštní problém,“ posteskl si Witschel.