Hned tři pacienty s podezřením na nákazu prasečí chřipkou nyní evidují v Pardubickém kraji.
„U třech pacientů se vyskytly příznaky, které by mohly odpovídat prasečí chřipce. Jedná se o lidi, u nichž šanci, že se virem H1N1 nakazili, zvyšuje jejich cestovní anamnéza,“ vysvětlila vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Inna Valentová. Zda jsou pacienti opravdu nakaženi prasečí chřipkou, to by mělo být podle jejího vyjádření známo již během dneška.

Pacientka z kraje žije v Anglii

Do včerejšího odpoledne bylo v Česku potvrzeno 28 případů nového chřipkového viru.
Přímo v Pardubickém kraji se ale zatím nevyskytl. „Jedna pacientka byla z Pardubického kraje. Ta ovšem žije dlouhodobě v Anglii, navíc má ještě přechodné bydliště v Praze, takže zde byla nahlášena k pobytu pouze formálně,“ podotkla Inna Valentová.
A jak by krajská hygienická stanice postupovala v případě rozšíření prasečí chřipky?
„Žádná speciální opatření nechystáme. Budeme postupovat podle pandemického plánu schváleného pro celou Českou republiku,“ nechala se slyšet vedoucí protiepidemického odboru.

Letadla prý nemíří do rizikových zón

Žádná mimořádná opatření nepřijalo ani pardubické letiště. Lety z Pardubic totiž většinou nesměřují do rizikových oblastí, jako je Velká Británie či Severní a Střední Amerika. Letadla z pardubického letiště obvykle míří do Ruska či do přímořských letovisek ve Středomoří.
„Mimořádná opatření nevnímám jako potřebná. Byli bychom ovšem povinni se řídit jakýmkoliv opatřením, ke kterému se Česká republika přihlásí,“ uvedl pro Deník ředitel pardubického letiště Vít Málek.

Lukáš Dubský