Očekávalo se, že v novém zastupitelstvu Haas obsadí pozici náměstka. Nakonec ale ani nepodepíše koaliční smlouvu mezi ANO, ODS, Koalicí pro Pardubice (KPP), Sdružením pro Pardubice (SPP) a ČSSD.

„Členem rady nebudu, protože zvítězila varianta, proti které mám celou řadu výhrad. S rozhodnutím jít do koalice s ANO bytostně nesouhlasím, považuji ho za chybné, proto jsem se rozhodl neusilovat o funkci radního,“ podotkl Haas, jenž však nadále zůstane členem zastupitelského klubu ODS.

Budou chybět i další kritici

Postupně se k němu připojili i další výrazní kritici radnice. Na vedení města se nebude podílet ani bývalá primátorka Štěpánka Fraňková, jež kvůli vývoji povolebního vyjednávání dokonce opouští řady SPP, které už schválilo podmínky nové koaliční smlouvy. Ani Fraňková v uplynulých čtyřech letech nedávala hnutí ANO nic zadarmo, zvláště na začátku volebního období se do nováčků často strefovala.

Hluboký nesouhlas

„Netajím se tím, že hluboce nesouhlasím se vznikem koalice v podobě, jaká se v Pardubicích rýsuje. Na počátku vyjednávání jsem byla pro, aby SPP vstoupilo do nového vedení města společně s ODS. Její lídr Karel Haas se svými zásadami a názory pro mě byl totiž zárukou změny. To, že se ODS nakonec od člověka, který ji neúnavně po celé čtyři roky v zastupitelstvu pomalu táhl vzhůru, odklonila, a rozhodla se vstoupit do koalice s ANO bez toho, aby trvala na svých ‚vstupních‘ podmínkách, je pro mne nepochopitelné, amorální a velmi nízké,“ vyjádřila se Fraňková.

Radním se nechce stát ani druhá výrazná osobnost ODS Petr Klimpl. Důvod i to, jak bude strana v zastupitelstvu fungovat, však včera uvést odmítl. „Nezlobte se, ale do jednání zastupitelstva nebudu na nic odpovídat,“ řekl na dotaz Deníku.

Koaliční smlouvu schválili

Ustavující zasedání se uskuteční v pondělí 19. listopadu od 17 hodin ve společenském sálu radnice a klub ODS už koaliční smlouvu schválil. „Koaliční smlouvu za ODS podepíše 6 členů zastupitelského klubu, nepodepíše ji Karel Haas,“ je uvedeno v oficiálním vyjádření klubu. Z toho vyplývá, že Klimpl ji podepíše.