Před domem Magnum se o půl desáté ráno sešel jen hlouček lidí, který tvořili převážně novináři, zástupci občanských sdružení a majitelé nemovitostí na třídě Míru.

Kromě zvoleného termínu, kdy je většina lidí v práci nebo má dovolenou a je mimo město, byla poněkud nedotažená i forma diskuse. Chyběl zde mikrofon, takže v okamžicích, kdy kolem projížděl trolejbus, nebylo takřka vůbec slyšet. Projednávání se pak rozpadlo na sérii individuálních rozhovorů.

Nedůstojná forma?

„Je to naprosto nedůstojné. Taková forma projednávání je vhodná pro nějakou Horní Dolní, která má sto obyvatel, a ne pro krajské město," rozčiloval se jeden z přihlížejících.

Vedení města  odmítá, že by na termínu a formě veřejného projednávání neslo nějakou vinu.
„Veřejná projednávání řídí stavební úřad. Můžeme se samozřejmě bavit o tom, zda je to vhodná forma, ale myslím, že to není nijak nestandardní," pravil náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber.

„Projednávání v místě, o kterém se jedná, je běžné. U projektu přednádraží jsme také stáli před budovou vlakového nádraží," potvrdil náměstek primátorky Martin Bílek.

„Dovedl bych si představit i vhodnější místo pro konání veřejného projednávání. Každopádně je dobře, že se takové jednání koná, protože tam lidé mohou vznést připomínky, které by třeba písemně nepodali," řekl Jan Linhart z občanského sdružení Zelená pro Pardubicko. Toto sdružení se k projektu přihlásilo jako účastník stavebního řízení,  stavebním úřadem bylo ale z řízení vyloučeno.
„Zatím nevíme, zda se proti tomu odvoláme," podotkl Jan Linhart.

Projednávala se poslední schválená varianta, která počítá se zachováním trolejbusové dopravy na třídě Míru. Čistá pěší zóna, která byla schválena původně, se nelíbila především majitelům obchodů. „Všichni dnes bohužel jezdí autem. Když uděláme čistou pěší zónu, tak tam nikdo nepřijde. Bylo by třeba udělat kompromis," pravil klenotník Pavel Lejhanec.

Lukáš Dubský