Pardubická radnice přispěje osmi desítkám majitelů nemovitostí na třídě Míru na vodovodní přípojky polovinu z celkových nákladů. Město opravuje tamní hlavní obchodní třídu za evropské dotace a chce co nejméně komplikací a zdržení.

Půlka od města

„Pokud bychom přidávali finanční dotace, bavíme se o šesti sedmi milionech korun. V podstatě každý majitel nemovitosti dostane jasnou nabídku toho, kolik by kanalizační přípojka měla stát a od města získá padesát procent," uvedla pardubická primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Polovina z 80 majitelů nemovitostí buď nechce přípojky opravovat vůbec, nebo si chce najmout jinou firmu, než tu, která opravuje třídu Míru.
To by však bylo podle primátorky značně komplikované. Na staveništi by bylo více stavebních firem, což by mohlo dokončení rekonstrukce hlavní pardubické tepny zdržet. „Finanční příspěvek by mohl být pro majitele nemovitostí dobrou pobídkou," dodala první dáma Pardubic.

Protože jde o evropský projekt, musí jej radnice pět let zachovat v původním stavu. Změny se v tomto období dělat nemají, jinak hrozí sankce.
Pokud by však bylo nutné nové dláždění kvůli havárii zastaralé vodovodní přípojky rozkopat, nebude mít problémy jen město. „Bude to problematické nejen pro nás, ale i pro majitele nemovitostí, protože bude muset zachovat povrch i podklad, jak vypadal. Myslím si, že to bude velmi finančně náročné," nechala se slyšet Štěpánka Fraňková.

Ta si jen posteskla, že se o kanalizačních a vodovodních přípojkách mohlo s majiteli nemovitostí jednat už dávno.
„Vodovody a kanalizace (VaK) mohly v tomto směru pracovat rychleji a lépe," podotkla primátorka Pardubic.
„O třídě Míru ve VaKu diskutujeme déle než rok. Vše, co se s městem domluvilo, VaK splnil. Nemám pocit, že by zaspal. Vina je spíše na městě," reagoval člen představenstva VaKu, pardubický zastupitel Aleš Vavřička (ČSSD).

Šlo by to rychleji?

S opravami třídy Míru za 120 milionů korun začala firma Syner 3. března. První týden odstraňovala zastávky, značky a trolejové vedení. Nyní už  došlo i na výkopové práce.
„Nechápu, proč nemohla být třída Míru v prvním týdnu otevřená, když se do země ani nekoplo. Ale jsem rád, že na začátku týdne se už na třídě Míru objevila i těžká technika," vyjádřil se opoziční zastupitel za ODS Petr Klimpl.
„Nedokážu posoudit, zda by práce mohly být rychlejší, jestli by šlo pracovat na třídě Míru i brzy ráno nebo v noci. Pro mě je zásadní časový harmonogram, který se musí dodržet," podotkla primátorka.
Práce by měly skončit v únoru příštího roku. Ulice se z části stane pěší zónou s dlážděním, lavičkami, stromy i vodním prvkem.