Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třída Míru přemalovala celé centrum města.

Pardubice - Rekonstrukce třídy Míru přináší do centra Pardubic nové uspořádání jízdních pruhů. Situace se nejvíc mění hlavně na Sukově třídě

5.3.2014 10
SDÍLEJ:

Uzavírky v Pardubicích razatně mění dopravu v centru města. Hlavní tíhu ponese Sukova třída.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Vyhrazené pruhy možná zůstanou
„Vyhrazené pruhy pro hromadnou dopravu možná ve městě zůstanou i po skončení oprav. Počet spojů, který se na třídu Míru po její rekonstrukci vrátí, už nebude takový, jako byl doposud, a průjezdnost pro autobusy tak bude možná nutné zachovat. Hrát roli bude i to, jestli si lidé na novou dopravní úpravu zvyknou."  Vladimír Bakajsa, vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu

Vše je jinak. Dopravní značení, jak jste jej znali do minulého týdne v centru Pardubic, prakticky vůbec neplatí. Kvůli uzavřené třídě Míru a chystaným uzavírkám ulic Palachova a 17. listopadu se nově v centru města objevily žlutě vyznačené pruhy pro záchranáře a hromadnou dopravu.

„Na novou úpravu  je třeba nahlížet jako na celek s tím, že ze systému hromadné dopravy vypadla třída Míru a Sukova třída teď ponese hlavní dopravní zátěž. Zatím je stále uzavřena jen třída Míru, dojde ale i na Palachovu ulici," uvedl vedoucí dopravního odboru města Vladimír Bakajsa.

Roční změna

Dopravní mapa centra se na nejméně nejbližší rok mění: obousměrně průjezdné jsou nyní ulice Jindřišská a Pernerova, ale také část ulice Sladkovského mezi Smilovou ulicí a třídou Míru.
Mnohem zajímavěji vypadá situace na Sukově třídě. Tam se po obou stranách vozovky objevily vyhrazené pruhy pro hromadnou dopravu. Stejné pak jsou i na Masarykově náměstí. Na žluté dopravní značení, které není v těchto místech obvyklé, si zatím většina řidičů zvyká a ne úplně každý vyhrazený pruh pro autobusy respektuje. Magistrát po dohodě s policiemi zatím dává řidičům  čas na rozkoukání. Ale jenom jeden týden.
Důležitější než vyznačené žluté pruhy jsou však i některé zákazy, které se kvůli uzavírkám objevily.

Zákazy respektujte

Ten řidiči zatím nejvíce porušovaný se nachází na Masarykově náměstí. Nové dopravní značení totiž už nepřipouští v křižovatce u ČEZ Areny odbočení doleva k AFI Paláci.
Křižovatka nově povoluje pouze dva směry – dva pruhy rovně směr most Pavla Wonky a jeden doprava na Sukovu třídu.
Tuto úpravu řidiči nerespektují a doleva odbočují  i přes zákaz. Problém ovšem je v tom, že semafory ve směru od Polabin už s nimi vůbec nepočítají a vznikají nebezpečné situace, kdy vozidla řidičů porušující zákaz odbočení blokují všechny tři jízdní pruhy od Polabin.

Semafor jde jinak

Plán uzavírek a nového dopravního řešení kvůli uzavřené třídě Míru„V neděli tam došlo k úpravě časů na semaforech. Tím se navíc získalo patnáct vteřin pro odbočení na Sukovu třídu a rovný směr na most Pavla Wonky. Podobné místo je i na Sukově třídě, kde platí zákaz odbočení doleva do ulice U Stadionu směr Labská. Z ulice U Stadionu je povoleno odbočit na Sukovu třídu pouze ve směru doprava," upozornil Vladimír Bakajsa.

Zákaz odbočení platí navíc ze Sukovy ulice vlevo do ulice Pernerova a z Pernerovy ulice je možno odbočit už jen vpravo. Jinými slovy, všechny možnosti odbočení, které by vedly ke křižování jednoho a jediného jízdního pruhu, jsou odteď pro řidiče tabu.
V této situaci, kdy je Sukova třída zúžena pouze na jeden pruh v každém směru, je to řešení poměrně logické.

„V ulici Labská navíc byla po dobu oprav zrušena možnost návštěvnického parkování a parkovací místa jsou nyní vyhrazena pouze obyvatelům s parkovací kartou, kteří o svá místa přijdou například ve Sladkovského ulici. Novinkou je také zprůjezdnění jinak uzavřeného průjezdu z ulice Na Hrádku k ulici Sladkovského," dodal Vladimír Bakajsa.

Jak na tom budou cyklisté

Třída Míru v Pardubicích je obehnána značkami zákaz vjezdu všech vozidel, díky nimž mají z této ulice zmizet především ta motorová. Jenže v cyklistickém městě, jako jsou Pardubice, by nemožnost cyklické dopravy byl klíčový problém.
„Cyklistům můžeme slíbit, že budeme co nejtolerantnější," slibuje ředitel Městské policie Pardubice Rostislav Hübl.

„Třída Míru je už oficiálně staveništěm, takže tam bude režim trochu jiný než doposud. Průjezd cyklistů a chodců by měl nějakým způsobem být zajištěn po celou dobu. Každopádně budeme vždy vycházet z aktuální situace. Pokud bude po dobu rekonstrukce fyzicky možné udržet dostatečný prostor zároveň pro  pohyby cyklistů i chodců, strážníci nebudou cyklisty nijak postihovat, byť pojedou do zákazu," dodává na závěr Rostislav Hübl.

Parkování v době hokeje

Tradiční nedostatek parkovacích míst při hokejových utkáních rekonstrukce třídy Míru také ovlivní. Dosavadní praxe byla taková, že pruhy, které v současné době na Sukově třídě slouží jen pro hromadnou dopravu, se uzavíraly pro návštěvníky hokejového utkání. Toto nyní nebude možné.

„Připravili jsme náhradní řešení. Parkovací pruh bude nově vyčleněn navíc v ulici Hradecká. Ke stávající uzavírce ve směru k mostu Pavla Wonky přibude i uzavřený pruh ve směru k univerzitě. Nově bude pro parkování vyčleněn pruh v ulici Labská, a to po pravé straně vozovky směrem ke zdymadlu," uvedl vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa. Ten připomíná, že parkování v ulici U Stadionu je nyní nově vyhrazeno pouze pro rezidenty a držitele příslušných parkovacích karet.

Autor:

5.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

/KOMENTÁŘ/ Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení