Seriál inventura radnice 2010 - 2014
Analýzy, ankety a zajímavosti najdete v úterním (02.09.2014) vydání Pardubického deníku na straně 2

Největší úspěch současného vedení pardubické radnice? Podle primátorky Štěpánky Fraňkové je to dlouho odkládaná rekonstrukce třídy Míru. A to přesto, že podoba centrální pardubické ulice je v současnosti hojně diskutovaná a ne každý je z projektu architekta Jaromíra Waltera nadšený.

„Největší radost mám ale z toho, že se nám snad podařilo dohnat skluz, jaký mělo město na počátku volebního období v čerpání evropských dotací. V tuto chvíli snad již mohu říci, že se nám podaří vyčerpat většinu evropských dotací, které byly pro Pardubice pro první plánovací období vyhrazeny. Proto jsem také pyšná na to, že jsme Pardubice, společně s Hradcem Králové, pro další dotační období protlačili mezi tak velké hráče, jako je třeba Praha, Brno či Ostrava," nechala se slyšet Štěpánka Fraňková.

Opoziční zastupitelé ovšem čerpání evropských dotací tak růžově nevidí. „Kdyby to nebylo k pláči, tak by to bylo skoro k smíchu, v jakém stavu jsou projekty Integrovaného plánu rozvoje města Přitažlivé město. Bohužel to pro město může mít významný dopad, že přijde o dotace, o které se ucházelo," uvedl před časem zastupitel za opoziční ODS Alexandr Krejčíř.

Rekonstrukce třídy Míru se dostala do centra pozornosti hlavně poté, co tam vyrostly sloupy trolejového vedení. Nespokojenost s rekonstrukcí ale dlouhodobě projevují především podnikatelé. „Práce trvají velmi dlouho a víceméně není vidět žádná změna," uvedl provozovatel restaurace Velvet Viktor Šušlík.

Oprava vzbuzuje pochybnosti

Pochybnosti o připravenosti rekonstrukce vyjádřili i někteří politici.
„Z průběhu prací na opravě vodovodních přípojek bylo zřejmé, že rekonstrukce třídy Míru nebyla dobře připravena. S majiteli nemovitostí mohlo být vše domluveno dávno před zahájením. Na jednání bylo času dost a dost," sdělil šéf zastupitelského klubu ODS Petr Klimpl.

Diskuse vzbudila otázka, zda se na opravenou ulici vrátí trolejbusy. „Musím připomenout, že v žádné variantě rekonstrukce nebylo počítáno s úplným vymístěním trolejbusové dopravy z třídy Míru. My máme schválenou variantu, podle níž se počítá s trolejbusovou dopravou v celé délce třídy Míru, byť v omezeném rozsahu. Takto byl náš projekt přijat radou Severovýchod, na takový byly schváleny dotace. Jakákoli změna projektu by znamenala ztrátu nároku na část evropských dotací, tedy větší zátěž pro městský rozpočet," poznamenala primátorka.

A co se podle první dámy Pardubic za dobu její vlády nepovedlo?

„Mezi nepodařené projekty určitě patří přestavba přednádraží. Ten projekt nebyl dobře zpracován a město zřejmě přijde o dotace ze švýcarských fondů. Nejvíc mě ale mrzí, že jsme se v zastupitelstvu nedokázali shodnout na důsledné restrukturalizaci správy města. Stále jsem přesvědčena o tom, že město se dá řídit mnohem jednodušeji a efektivněji než dnes. Mrzí mě to, jde o velké peníze, které by se daly využít mnohem rozumněji," dodala Štěpánka Fraňková.

Anketa, fotostřípky z Holic, složení radnice. Více podrobností najdete v úterním vydání Pardubického deníku na straně 2