Původně to byla předměstská komunikace směrem na Prahu obklopená jen zemědělskými dvorci. Městská zástavba začala vyrůstat až od poloviny 19. století. Roku 1841 zde postavil kníže Lichtenstein první jednopatrový dům. Na západním konci ulici téměř uzavíral hotel Veselka, zbouraný v roce 1972. Původní názvy byly cesta Pražská nebo cesta Hůrská. Od roku 1916 Císaře Karla, od roku 1918 Wilsonova, za okupace roku 1940 dostala starý lidový název Na Zeleném. V roce 1945 byla pojmenována jako Stalinova třída. Od roku 1962 má dnešní název třída Míru.

Poslední týden provozu na třídě Míru mají před sebou trolejbusy pardubického dopravního podniku. Již příští týden se přesunou na objízdnou trasu, která povede přes Masarykovo náměstí a Sukovu třídu.

Příští pondělí by totiž měla začít dlouho plánovaná rekonstrukce třídy Míru.
Staveniště by mělo město předat společnosti Syner, která zvítězila ve výběrovém řízení, již dnes.

Rozsáhlá stavba

Nejenom obyvatelé centra města a živnostníci se musí v nadcházejících zhruba dvanácti měsících připravit na řadu komplikací a omezení, které takovéto rozsáhlé stavby obvykle provází.
„Všechny občany už nyní prosíme o trpělivost a shovívavost a omlouváme se předem za nepohodlí, které jim rekonstrukce způsobí. Stavební akce totiž rozhodně nebude jednoduchá.  V Pardubicích se o ní diskutuje už desítky let, až nyní se nám ale daří tyto úvahy realizovat. Všichni se musí připravit na to, že velkou část roku bude třída Míru a Sladkovského ulice rozkopaná, provozovny, které tu sídlí, budou hůře dostupné a hůře zásobovatelné a hromadná doprava v centru komplikovanější. Ale jsme pevně přesvědčeni, že výsledek bude stát za to, vždyť tato ulice v posledních letech připomíná více periferii než střed města," uvedl náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber.

Změna řádů

Ke změnám ve veřejné dopravě dojde v neděli 2. března, kdy jsou v plánu celostátní změny jízdních řádů. „Všechny linky se přesunou na objízdnou trasu. Navíc dochází k přetrasování linky číslo 4, která bude nově zajíždět k vlakovému nádraží," vysvětlil ředitel pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán.