Tahle zpráva bude fanoušky možná bolet, ale Pardubice už nejsou žádným hokejovým velkoklubem.

Zapadly do průměru, ostatní je předběhli. Třinec, Sparta, Kometa nebo Zlín jsou momentálně jinde. Kousal, Buchtele, Ďaloga nebo Nosek odešli za lepším a jejich kvalita se nahrazuje ztuha. Logicky…
Pardubické maximum za poslední tři roky? Dvakrát čtvrtfinále. Deník nabízí vlastní pohled, jak sportovní sinusoidu otočit zase tak, aby rostla nahoru.

1. Uvědomit si stav věci
Největší vítězství se vždycky rodí z porážek, jen je potřebujete zdravě uchopit. V NHL tenhle scénář jasně vidíte na příbězích Chicaga, Los Angeles nebo Pittsburghu. Všechny tyhle týmy se babraly dole a nakonec se prokousaly ke Stanley Cupu. Toronto a Edmonton budiž varováním, že takhle by to nešlo.
Byla by chyba teď tvrdit, že všechno šlape znamenitě, scházela jen kapka štěstí a Pardubice mohly hrát zase o titul. Nemohly. Tým je potřeba přestavět, není na co čekat.
Kdyby se nic nestalo, byly by poslední roky, kdy Východočechy z play off vyprovodily Kladno, Třinec a Litvínov, úplně na nic.
Nemá cenu přes léto plánovat, jakého veterána v létě dotáhnout, aby tým v příští sezoně měl na finále. Spíš to chce přemýšlet tak, jak stroj vyladit, aby byl schopen do tří let hrát o medaile pravidelně. Ne nahodile, kdy se vám musí sejít tisíc faktorů, aby všechno klaplo. Teď totiž přišla chvíle, kdy vsadit na budoucnost.

2. Obsadit lavičku
Téma číslo jedna. Trenérů se na pardubické lavičce za poslední roky protočilo tolik, jako svatých na Orloji. Tohle musí skončit.
Nejlogičtější volba zní: domluvit se s Milošem Říhou starším.
Jen by to chtělo spolupráci nastavit trochu jinak, než tomu bývalo dřív. On všechno zaštítí svým jménem, dodá zkušenosti a kormidlo by měl dostat do ruky mladší z Říhů.
Když měnit věci v klubu, tak z gruntu! Miloš junior má progresivní nápady, ukázal je v play off, nebojí se riskovat a přesně on je člověk, co by měl udávat směr, kudy dál, jak hrát moderní hokej. V otci by měl autoritu, navíc silnou a logickou opozici.
Tenhle scénář má však i jedno „ALE". Miloš Říha starší je šéf, vždycky jím byl. Teď ovšem musí pochopit, že má nad sebou nadřízeného v podobě Dušana Salfického a není to naopak.
Kdyby Říha v Pardubicích zůstal v roce 2013 a nepásl tolik po Rusku, dostal do rukou moc on. Teď je situace jiná, byť se mu asi líbit nebude, ale musí poslouchat. Ne si vést svou, že chce Radka Dudu a sportovní manažer o něčem podobném nechce ani slyšet. Pokud by taková kooperace nefungovala, byl by pobyt Miloše Říhy u A týmu spíš kontraproduktivní.
Za úvahu by stálo, zda si nahoru nevytáhnout od juniorky Marka Zadinu, nebo Richarda Krále. Hokejové persony jsou borci, kterým by nikdo neodmlouval. Za sebou mají stovky zápasů v extralize, to jim dodává potřebný nadhled.

3. Přišel čas na řez
Nastala chvíle budovat nový tým a radikálně ho omladit. Lídři jsou jasní, bránu bude držet Robert Kristan, se kterým by se měl klub co nevidět domluvit, defenzivu Petr Čáslava, v útoku zůstává Petr Sýkora, vrátí se dobrá duše kabiny Jan Kolář. A na ně je potřeba nabalit zbytek.
Karla Vejmelku čeká příští rok maturita, na post jedničky bude mít čistou hlavu až potom. Vedle Kristana se navíc je čemu učit, 15 – 20 zápasů v sezoně by odchytat mohl.
Nejvíc práce je potřeba udělat v obraně. Byla nemoderní, občas nestíhala. Potřebuje svěží vítr. V hokeji se na zásluhy bohužel nehraje, pryč už je Kočí, na řadě jsou další.
Čas Benáka s Píšou, jakkoli oba odvedli pro klub skvělou práci, by se měl už nachýlit ke konci. Havlík, Zdráhal a Ščotka budou v další sezoně lepší než v minulé, jejich vývoj je potřeba si pohlídat. Z vlastní líhně zapracovávat Válu, Budíka a další.
Útok? Střední generace = Zohorna, Radil, Nahodil, Tybor, Cetkovský a Starý. Tohle je jádro, co musí zůstat spolu. Mělo by tým táhnout. Stálo by za to udržet i bojovníka Marcinka. V play off se neskutečně vytáhli mladíci Moučka s Poulíčkem. Přiřaďte k nim letos zraněného Půhoného a čtvrtá lajna je jak víno. Hlavně: z domácích zdrojů! Úplně stejně v týmu začínali i Kolář s Koukalem a Průchou. Vzpomínáte?
Nebylo by ani od věci zkusit ulovit jihlavského Adama Zemana, první tým by měl udělat i mladý drsoň Voženílek.
Je potřeba se současně smířit s tím, že Špaček asi zkusí Ameriku. Ale ta mu může v současné chvíli jedině prospět. Do áčka navíc za chvíli nakoukne další mega talent Zadina, míří do něj i Machala, Slovák Ružička, možná i Kusý… Teď se už na mládež nekašle, výjimečné hráče Pardubice mají, což by měla být v dané chvíli nejlepší zpráva.

4. Komunikovat s veřejností
Žít Václav Havel, mluvil by o „blbé náladě". Ta teď vládne mezi příznivci klubu.
Rozhádaný kotel vlastně spojuje jedna věc, je stále alergický na současné vedení. Kdo má uši, ví, že úspěch v předkole negativní hlasy neumlčel.
Teď je potřeba víc než kdy jindy s fanoušky komunikovat. Otevřeně jim přiznat, pokud klub na podpis nějaké hráče nemá peníze, vedení už nesmí mlžit. Generální i sportovní manažer s nimi musí být přes webovou sekci „ptejte se" v dennodenním kontaktu. Jinak se ledy neprolomí. Přístup „nekecej nám do toho, ale na hokej choď," je sebevražda.
Navíc fanoušci nejsou blbci, pokud se jim vysvětlí, jaká je sportovní koncepce, že doba mega nákupů skončila, ale tým chce, podobně jako třeba Zlín, postavit na svých hráčích úspěšný tým, ale nebude to hned, pochopí to. A jestli návštěvnost pak klesne třeba na 6 tisíc? Může se to stát. Ale pokud lidí uvidí, že nastolená práce má smysl, odchovanci jezdí na krev, nic nevypustí, rychle jich v ochozech bude zpátky devět…