„Lidem s epileptickým onemocněním chceme pomoci hlavně při hledání a udržení pracovního místa, na oblast pracovního uplatnění proto zaměřujeme vybrané vzdělávací aktivity,“ vysvětlila Deníku Helena Zemanová, která má spolu s Jiřinou Kraifovou v CAA tento projekt na starosti.

První etapy byly úspěšné

Prioritní cílovou skupinou jsou samozřejmě lidé s epilepsií, se kterými dlouhodobě pracuje Ergodiagnostické centrum nemocnice Pardubice. „Pomoc však nabízíme i lidem, kteří o tyto nemocné dlouhodobě pečují – většinou se jedná o rodinné příslušníky,“ řekla Zemanová.

V první etapě se čtyř klíčových aktivit projektu, kterými jsou odborné vyšetření, motivační program, individuální poradenství a program pracovního uplatnění, zúčastnilo 18 osob a pět z nich našlo zaměstnání. Druhá etapa měla 19 úspěšných absolventů a zaměstnání z nich našli tři.

„V dubnu máme připravenou třetí etapu, celý projekt trvá až do 31. ledna 2012. Zájemci nejen z Pardubic, ale z celého kraje, se mohou přihlásit na telefonech 774 554 701, 774 554 703 a 466 797 088 nebo na e-mailu caa.projekty@centrum.cz. Podrobnosti pak najdou na webových stránkách www.caacz.cz,“ informovala Helena Zemanová.

Od března začne nový život

Janu Radostovi (35) byla epilepsie diagnostikována před několika lety a do projektu se zapojil na doporučení MUDr. Alexandra Vávry z Poradny pro záchvatová onemocnění nemocnice Pardubice.

„Projekt naplnil moje očekávání na víc než sto procent. Díky němu jsem se naučil, jak se snažit získat práci, sestavit životopis, telefonovat budoucímu zaměstnavateli a připravit se na pracovní pohovor. Kdyby nebylo projektu a pomoci CAA, tak by se mně to nikdy nepodařilo, na úřadech jsem pomoc hledal marně. Pro mě je také velmi důležité, že jsem za pomoc nemusel nic platit. Mohl jsem se účastnit odborného motivačního programu, ergodiagnostiky, psychologického vyšetření a skupinkové konzultace.“

Jan Radosta bydlí u rodičů. Přišel na to, že je potřeba se i v tomto směru osamostatnit, postavit se na vlastní nohy a začít nový život.
„O to se chci pokusit! Česká abilympijská asociace mně díky projektu Epilepsie – 13. komnata a s pomocí primátorky Pardubic Štěpánky Fraňkové pomohla najít nové bydlení. Myslím si, že každý z nás udělá nějaký ten krok do neznáma, zrovna teď si to úplně představit neumím, ale myslím si, že skok do nového života nebude zas tak riskantní a tvrdý. Od března začnu samostatný život v novém bytě,“ rozloučil se s námi jeden z účastníků projektu Epilepsie - 13. komnata Jan Radosta.

(fr, fn)