Místo původního umístění na okraji náměstí ji teď obyvatelé naleznou přímo v jeho centru. Podle starosty Městského obvodu Pardubice V Jiřího Hájka jsou důvody k přesunu hned dva.

Lidé si prý stále stěžovali na hluk

„Původní tržnice byla umístěna v těsné blízkosti zástavby a občané si stěžovali na hluk. Tržnice fungovala již od brzkých ranních hodin a rušila tak soukromí obyvatel. V noci se tam zase scházela mládež. Druhým důvodem byla snaha navýšit kapacitu tržnice. Požadavků od trhovců jsme totiž měli více, než jsme byli schopni nabídnout. Nová tržnice nabídne o tři až čtyři stánky víc,“ řekl Hájek.

Přesun tržnice o pouhých pár desítek metrů jinam měl původně vyjít na několik set tisíc korun. „Zatím nevíme přesnou částku, na kolik přesun tržnice přijde. V rozpočtu se původně objevila strašidelná částka, proti níž jsme se ohradili a vyžádali si revizi. Jednalo se o několik stovek tisíc korun, plánovalo se tam nějaké osvětlení a podobně. Konečná částka snad bude nižší,“ sdělil Jiří Janoš, zastupitel pátého městského obvodu. To potvrdil i starosta Hájek, ani on však přesnou částku nesdělil. „Nejprve jsme zamýšleli nové dláždění, ale rozhodli jsme se od toho upustit, protože částka, na níž by úpravy vyšly, byla příliš vysoká. Proto jsme původní plochy zachovali a rozhodli se tak pro úspornou variantu,“ vysvětlil Hájek.

Samotné umístění tržnice vyvolává mezi obyvateli emoce. Některým vadí, že obsadí parkovací místa na náměstí. „Moc šťastné řešení to není, protože nové umístění tržnice zabere několik parkovacích míst. Nejsou to místa stálého stání, ale sloužila lidem k zaparkování, když šli na poštu, do pekárny nebo si jen něco potřebovali zařídit,“ konstatoval Jiří Janoš.

Stánky zaberou podle informací starosty Městského obvodu Pardubice V šest až osm parkovacích míst. „Není to ideální. Kdybychom našli lepší místo v centru obvodu, umístili bychom tržnici tam. Bylo to dilema. Věřím, že náměstí je velké a míst k parkování neubíráme přesunem tržnice tolik. Navíc se v současné době opravují vnitrobloky, kde se zvýší počet parkovacích míst,“ prohlásil Jiří Hájek.

Najdou se však také obyvatelé, kterým změna nijak nevadí, naopak ji oceňují. „Parkuji každý den na náměstí, jen o kousek dál. Nevidím v tom problém. Navíc si myslím, že tržnice teď vypadá mnohem lépe,“ řekla obyvatelka náměstí, která si nepřála být jmenována.

Pomník Kašpara to prý nezastíní

Další vlnu emocí pak vyvolává umístění stánků před pomníkem letce Jana Kašpara, který se na náměstí nachází. „Myslím, že pomník Jana Kašpara tímto přesunem nemínil nikdo zastínit. A ani tomu tak nebude. Je to pietní místo, které nadále zůstane dominantou. Kdo zná moje aktivity, ví, že jedním z mých zájmů je revitalizace hrobky Jana Kašpara, proto rozhodně není mým zájmem sochu nějakým způsobem upozadit. Může to vyvolat rozporné názory, ale je těžké nalézt místo, které by vyhovovalo všem,“ uvedl starosta obvodu Hájek. S tím však zcela nesouhlasí zastupitel Jiří Janoš. „Závažnější než parkování je, že samotná tržnice zastíní sochu Jana Kašpara, která je na náměstí umístěna. Myslím, že si to Kašpar nezaslouží,“ sdělil Janoš.

Celé náměstí Dukelských hrdinů by potřebovalo rekonstrukci, ale prozatím na ni chybí finance. „Oprava celého náměstí není v tuto chvíli na pořadu dne.
Rekonstrukce by vyšla na desítky možná i stovky milionů korun, které nemáme. Možností je požádat o dotaci například z evropských fondů. My jako obvod jsme zatím nechali vybudovat chodník přes rozbitý beton, který vede od OK Centra k zastávce a usnadní tak cestu především starším lidem, kteří mají problémy s motorikou,“ uzavřel starosta Jiří Hájek.

Monika Suchá