Zima jako v Rusku nebo minimálně jako z mládí Josefa Lady vlétla do Pardubic takovým tempem, že siličáři nevěděli, kam dřív skočit. Přestože údajně pracují ve dne v noci, na silnicích a hlavně na chodnících to bohužel moc vidět není!

Nesolí se a nesype, je moc sněhu!

„Všichni zaměstnanci jsou v práci, techniku máme venku ve dne v noci. K úklidu sněhu přistupujeme podle plánu zimní údržby. Prioritní jsou pro nás příjezdové cesty do města. Ty se snažíme stále udržovat tak, aby byly průjezdné. Jelikož ale stále sněží, není téměř možné odklízet sníh jinde. Na lidi ve středu města to tedy může skutečně působit dojmem, že silničáři nic nedělají,“ řekla našemu Deníku mluvčí Služeb města Světluše Pozníková.

Podle našich informací se nyní silnice ani chodníky nesolí ani nesypou štěrkem.
„To teď opravdu nemá cenu. Solí se pouze, když je sněhu maximálně tři centimetry,“ upřesnila Pozníková.
Silnice či komunikace až druhého či třetího sledu tak mají smůlu, na ně při této frekvenci sněžení zřejmě ani nedojde. „Ošetřujeme třiatřicet kilometrů ulic. Kromě hlavních tahů do města udržujeme průjezdné také silnice k důležitým objektům, jako je například nemocnice,“ dodala mluvčí Služeb města Pardubic, podle níž je firma připravena na průměrnou zimu.

„Je pak jasné, že když přijde extrém, je problém,“ konstatovala Světluše Pozníková.

Kalamita si vyžádala mimořádné dopravní opatření také v pardubické nemocnici. „Žádáme naše pacienty, pokud to jejich zdravotní stav umožní, aby návštěvu u lékaře odložili. Parkovací kapacita vozidel je v tuto chvíli vyčerpána, a proto bylo nutné uzavřít vrátnice pro vjezd soukromým vozidlům. Operativně bude řešeno i propuštění pacientů, u kterých bude použita přeprava osobním vozem,“ uvedla Ivana Faiklová z referátu pro komunikaci s veřejností pardubické nemocnice.

„Vjezd je umožněn pouze vozidlům zdravotnické služby a řidičům, kteří řeší akutní zdravotní stav pacienta. Je bezpodmínečně nutné, aby řidič v nejkratší možné době areál nemocnice opustil. Vozy, které zamezí průjezdu uvnitř areálu, budou odtaženy,“ podotkla Ivana Faiklová.

Problémy jsou na některých místech v Pardubicích či okolí také s výpadky elektřiny. Vlaky mají zpoždění již od víkendu a rovněž autobusy a trolejbusy MHD jezdí se zpožděním či vůbec ne. Plné ruce práce mají i policisté kvůli nehodám, či strážníci a hasiči s prořezáváním stromů.