Pardubický kraj hlásí úspěšné léto. Předběžné výsledky Českého statistického úřadu ukazují, že se do Pardubického kraje, po covidových letech, vrací turisté. Ze zahraničí do kraje nejčastěji přijíždějí Poláci, pak Němci a Slováci. Podle statistik turisté v Pardubickém kraji průměrně strávili dvě noci.

Ubytovna Veselka v Hlaváčově ulici.
Veselku nahradí Palace Pardubice. Z ubytovny budou byty, ateliéry a obchody

„Nejvíce ubytovaných návštěvníků představují tradičně hosté z České republiky, těch bylo 124 tisíc a růst oproti loňsku je kolem šesti procent. Velice zajímavé jsou i statistiky u zahraničních turistů. U nás v regionu se jich ubytovalo necelých 19 tisíc a nárůst je to o zhruba 27 procent oproti minulému roku,“ sdělil radní pro cestovních ruch Alexandr Krejčíř s tím, že se jedná o čísla bez července a srpna.

Kam turisté míří? Na zámek, do hřebčína i za památkami. „Často návštěvníci kombinují aktivní turistiku s poznáváním památek, mezi nejnavštěvovanější patří Zámek Pardubice, hrad Kunětická hora, Národní hřebčín Kladruby nad Labem a další,“ sdělila ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková.

Více než 80 tisíc návštěvníků

Největší trhák je v krajském městě, pardubický zámek a jeho výstavy letos zaznamenal úspěšnou sezonu. „Táhly jak jednotlivé výstavy nebo prohlídky zámku, tak i kulturní nebo historické akce. Nejpopulárnější byla nově otevřená Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, tedy prohlídkový okruh, který návštěvníky vede i dříve nepřístupnými částmi zámeckého paláce a spojuje prohlídku zámku a moderní interaktivní expozici,“ popsala Kateřina Procházková mluvčí Východočeského muzea, které spravuje i národní kulturní památku Zámek Pardubice. Za letošek ho vidělo více než deset tisíc lidí. Pozadu nezůstala zvláště fanoušky hokeje oblíbená výstava Dynamo 100, tu vidělo přes 7 000 návštěvníků. Na pardubický zámek tak oproti loňsku dorazilo zhruba o 12 tisíc lidí více.

V posledních letech se stalo módou snímkování a natáčení pomocí dronů.
Je to nešvar, říkají o dronech kasteláni zámků a hradů. Někteří volají po zákazu

„Oproti loňskému roku jsme zaznamenali výrazný nárůst počtu návštěvníků výstav, expozic a prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence z 24 tisíc na 36 tisíc. Zatím letos na pardubický zámek zavítalo více než 80 tisíc návštěvníků, což o čtvrtinu více než loni,“ přiblížila Procházková s tím, že si návštěvnici oblíbili i kulturní akce. Podle jejích slov navíc přijíždějí i zahraniční návštěvníci. „Z osobních setkání i recenzí je zřejmé, že se jim na zámku velice líbí,“ dodala Procházková.

Východočeský Karlštejn

Kunětická hora se letos představila ve velkém. Pro zájemce se otevřel Jurkovičův palác a obnovený hradní palác, který byl dosud uzavřen a to turisty lákalo. Na Kuňku jich za prázdniny dorazilo přes 21 tisíc.

Jaké jsou nejoblíbenější turistické destinace v Pardubickém kraji?
„Velmi populární je například sjíždění trailů v bike areálech, kterých máme v kraji opravdu velký výběr – Singltrek Suchák, Trail park Dolní Morava, Bike resort Moravská Třebová, areál Peklák u České Třebové, Cyklopark Podhůra u Slatiňan a další. Velké množství originálních rozhleden a vyhlídkových míst láká k pohledu na krajinu z výšky, nejvíce navštěvovanou je stále Stezka v oblacích a Sky Bridge 721 na Dolní Moravě. Často návštěvníci kombinují aktivní turistiku s poznáváním památek, mezi nejnavštěvovanější patří Zámek Pardubice, Muzeum v přírodě Vysočina – Veselý Kopec, hrad Svojanov, hrad Kunětická hora, zámek Slatiňany, Národní hřebčín Kladruby nad Labem, Státní zámek Litomyšl a další. Významně se zvyšuje návštěvnost i na unikátních vojenských památkách na Králicku – tvrz Bouda, tvrz Hůrka, Vojenské muzeum Králíky,“ sdělila ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková.

„Jsem velmi rád, že právě Kunětická hora je naším rekordmanem – je vidět, že se zde stavební obnovy povedly a zvýšily zájem o tuto památku. V květnu jsme návštěvníkům představili rekonstruovaný hradní palác s dosud nepřístupným severním křídlem s unikátní vyhlídkou a zájem převýšil naše očekávání. Kunětická hora se stává naším východočeským Karlštejnem,“ zhodnotil návštěvnický zájem Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, územní památkové správy na Sychrově, do jehož gesce hrad spadá.

Kladně letní měsíce hodnotí i muzea nebo Království perníku. Ty lidé nejčastěji vyhledávali při špatném počasí. „Co se týká jednotlivých návštěvníků, rodin s dětmi, studentů a seniorů, byla návštěvnost našeho muzea o něco málo vyšší než loni,“ doplnila za Africké muzeum Emila Holuba v Holicích Petra Hrubanová. Království perníku, které každoročně navštíví zhruba 25 tisíc zvědavců, patří ke stálicím turistických atrakcí. „Letošní léto považujeme za úspěšné, návštěvnost je podobná loňské,“ potvrdil Luděk Šorm z Království perníku.

Alespoň některá problematická místa v Pardubicích už zase jezdí
Skončila uzavírka Poděbradské ulice v Pardubicích, most v Doubravicích funguje

Nárůst turistů z ciziny pak hlásí národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. „Stále přetrvává větší zájem o národní hřebčín ze strany českých návštěvníků, avšak návštěvníci z jiných zemí k nám přijíždí stále častěji a v porovnání s předešlými roky zde sledujeme pozvolný nárůst,“ sdělila mluvčí Národního hřebčína Kladruby nad Labem Kristina Chaloupková s tím, že zaznamenali také větší zájem o doprovodné akce, jako jsou například animované prohlídky zámku nebo komentované vyjížďky krajinou.

Mohlo by vás zajímat: Jídlo, pití všeho bylo, na zámku se hodovalo

Zdroj: Michal Žampach