Dřeviny v pardubických Tyršových sadech, jejichž plánované rozsáhlé odstranění vzbudilo u části veřejnosti odpor, se budou kácet nejdříve na podzim. Informoval o tom náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci). Radnice si před ím vyžádá od nezávislého odborníka posudek, jaký je nutný rozsah kácení. Stavební práce na revitalizaci parku by však měly začít již v létě.

Petici podepsalo téměř tisíc lidí

Podle projektu mělo v Tyršových sadech padnout přibližně 400 stromů a keřů. Proti tomu se zdvihla vlna odporu, protestní petici podepsalo téměř tisíc lidí.
„Naprostá většina dřevin by měla být odstraněna až po skončení vegetačního období. Nezávislý posudek může říci, že část stromů má být ponechána, aniž by bránily koncepci úprav parku,“ poznamenal František Brendl.

Magistrát již má povolení ke kácení na celém území parku i přilehlých plochách pardubického zámku, platné je územní rozhodnutí a připravují se podklady pro stavební povolení na úpravu parku.

Stavební práce mají začít už letos v létě

V polovině roku by podle Brendla měla být známa firma, která by začala uskutečňovat projekt. „Otázkou zůstává, kolik dřevin bude odstraněno,“ uvedl náměstek pardubické primátorky.

Stavební práce, například zemní úpravy a příprava promenády středem parku, by podle něj mohly začít v létě. „Musíme trochu přeskupit harmonogram činností,“ nechal se slyšet Brendl.

Úprava pardubických Tyršových sadů by měla skončit do konce roku 2012. Náklady na revitalizaci parku dosáhnou přibližně 50 milionů korun. Většina peněz pochází z evropských dotací.

(zr, čtk)