Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Tyršovy sady jsou ostudou města,' říká architekt Košař

Pardubice - Je snahou vedení města z parku Pardubické letní kino dostat nebo pro něj hledat vhodné dočasné umístění?

3.9.2010
SDÍLEJ:

Pardubické Tyršovy sady budoucnosti. Takto by měl podle studie městský park vypadat po plánované rekonstrukci. Foto: DENÍK/Reprofoto

„Tyršovy sady jsou ostudnou vizitkou našeho města,“ konstatoval známý pardubický architekt Milan Košař. „O jejich rekonstrukci se, bohužel, stejně jako o třídě Míru, mluví a píše už celou řadu let. Za tu dobu byla zpracována celá řada návrhů a studií, ale dosavadní výsledek je více než tristní,“ podotkl Milan Košař.

Stavby jen chátraly

„Veškeré snahy o revitalizaci tohoto cenného prostoru v centru města skončily nakonec tím, že je nutné financovat potřebnější projekty, případně dříve zpracované návrhy znovu aktualizovat a podobně. Výsledkem je stále větší zanedbanost kdysi udržovaného parku, který býval vyhledávanou rekreační a oddychovou zónou pro obyvatele i návštěvníky Pardubic,“ pokračoval architekt.

„Je asi na místě stručně připomenout vývoj tohoto území. Původně zámecký příkop pod hradbami a přilehlé louky byly ve třicátých letech minulého století u příležitosti celostátní výstavy tělovýchovy a sportu zrekultivovány a v nově založeném parku byla vybudována řada architektonicky kvalitních funkcionalistických staveb, z nichž některé sloužily ještě několik desítek let svému účelu a přispívaly tak k oživení Tyršových sadů. Za všechny stačí jmenovat taneční kavárnu U jezírka, Rotundu nebo autopavilon s letním kinem,“ poznamenal Milan Košař.

„Bohužel, město nechalo tyto stavby zchátrat natolik, že musely být v šedesátých letech zbourány a od té doby areál Tyršových sadů postupně dál chátrá,“ pokračoval pardubický architekt.

„Velmi nešťastnou snahou o oživení tohoto prostoru v období totality byla výstavba sportovní haly při ulici U Stadionu, která naštěstí nebyla dokončena a jejíž torzo hyzdí západní okraj parku dodnes,“ nechal se slyšet Milan Košař.

Jaká je vlastně vize?

„V současné době se na radnici opět skloňují dávno ověřené principy rekonstrukce této zelené oázy v centru a město vynakládá nemalé finanční prostředky na zpracování dalších studií. Podstatné však je, jaké zadání dává radnice zpracovatelům těchto studií, jakou vizi mají o tomto prostoru občané Pardubic a jakou politici na radnici?

Řeší zpracované studie širší souvislosti, jako je celý prostor Letního stadionu, nábřeží Labe, dopravní obslužnost pardubického zámku a další kontaktní území? Jak je možné, že už na začátku říká náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková, že letní kino, které tu už ve třicátých letech fungovalo, tady nebude? Je snahou vedení města nalézt pro něj vhodné dočasné umístění po dobu rekonstrukce parku nebo spíše ho trvale z tohoto prostoru vymístit,“ položil hned několik otázek pardubický architekt.

„Úvahy o situování letního kina v areálu lihovaru, na dostihovém závodišti nebo na plochodrážním stadionu snad nemohou být míněny vážně. Nebylo by logické, aby se zpracovatelé studie pokusili vhodně začlenit novou podobu letního kina do řešeného prostoru,“ zeptal se Košař.

Přiblížit sady lidem

„Chceme-li Tyršovy sady opravdu oživit a přiblížit lidem, je nezbytné nabídnout do tohoto prostředí kultivovanou formou aktivity, které budou lidi přitahovat a přitom nebudou působit rušivě,“ dodal známý architekt.

„Citlivě řešená malá kavárna ve vstupní části schodiště do parku namísto šatny a skladu pro technické služby a stejně tak i letní kino vhodněji umístěné dál do parku směrem k Labi, by rozhodně tomuto záměru spíše pomohly než uškodily. Je samozřejmé, že i letní kino může, díky současným technickým možnostem, vypadat mnohem lépe než dosud. Jde jen o to, dostane-li tuto příležitost,“ uzavřel Milan Košař.

OHLAS: Tyršovy sady: „Optáte se, páni radní, na přání svých spoluobčanů?,“ ptá se čtenář

Vrátit život do pardubických Tyršových sadů, to je jistě snem každého, kdo má rád toto město. Patřím mezi ně i já. Po přečtení článku zastupitele prvního městského obvodu Jiřího Komárka je mi však smutno. Žádná restaurace, letní kino či výstavní pavilon. Čím tedy chtějí naši mladí architekti přilákat do těchto prostor návštěvníky?

To, jak budou Tyršovy sady vypadat, neovlivní ani tak vize hlavní městské architektky Petry Nacu, ale spíše přání radnice. Jestliže dá požadavek, aby byly sady vybudovány v původní podobě, což by bylo nejlepší, tak se tak stane.

Rovněž je zarážející, že za celá léta nebyl nikdo schopen zařídit pokácení náletových stromů na valech kolem zámku, aby byl tento skvost vidět. A ještě k Letnímu stadionu. Místo něho má být podle vize odboru hlavního architekta postaveny hotely, bazén, veřejná budova s parkovištěm, krajský soud a víceúčelový sál s podzemním parkovištěm. Místo kurtů pak galerie a hudební klub. Nějak mi to nejde dohromady s nedávným prohlášením města, že si nechalo vypracovat studii, podle které by výstavbou fotbalového stadionu byl tento prostor přeplněný!

Jak je vidět, byla to jen jedna z dalších lží. Optáte se již jednou, páni radní, svých spoluobčanů na jejich přání a budete je brát v úvahu?

Miloslav Zavoral, Pardubice
Jak by měly vypadat Tyršovy sady? Diskutujte!

Autor: Tomáš Dvořák

3.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení