Oprava Tyršových sadů v Pardubicích je téměř u konce. Park a kavárna už jsou hotové, nyní se čeká jen na to, až stavaři dodělají žulové obložení dvou schodišť. První návštěvníci se po parku projdou hned po kolaudaci, tedy začátkem října.

„Revitalizace byla dokončena k 31. červenci. Čekalo se na žulu z Číny, ale i ta už je nyní na místě a dělníci mohou začít obkládat schody," sdělila náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Park zatím zelenou oázu nepřipomíná, tráva byla totiž zasazena teprve před pár dny a počasí jejímu růstu vůbec nepřeje. Než bude park otevřen pro veřejnost, měly by už ale pobytové trávníky být připraveny na návštěvníky.

Nová kavárna

Dokončena už je rovněž kavárna, pro kterou město před časem ve výběrovém řízení vybralo provozovatele.

„S nájemcem jsme uzavřeli smlouvu, ale dál ho nechceme nijak omezovat. Co s kavárnou udělá, je jeho věc," podotkla náměstkyně s tím, že osvěžit se budou moci lidé i přímo z cyklostezky vedoucí po Sukově třídě.
Architekt Tomáš Jiránek, který je autorem projektu na opravu parku, by si přál, aby provozovatel kavárny zachoval její navržený ráz.

„Snažili jsme se o maximální dialog mezi kavárnou a parkem. Stavbu tvoří betonové zdi, tmavé železné konstrukce a sklo, na druhé straně pak máme zelený park. Doufám, že stylovou čistotu bude nájemce respektovat," uvedl Tomáš Jiránek.

Dominantou parku je promenáda, která je udělaná z leštěného betonu a dřeva. Ta by měla zajistit, že se lidé nebudou muset při nepřízni počasí brodit bahnem, jako tomu na některých místech parku bylo před rekonstrukcí. Kvůli větší bezpečnosti podzámeckého parku bude promenáda nasvícena.

„Chtěli jsme, aby se lidé cítili v parku bezpečně, ale zároveň jsme tam nechtěli nějaké stožáry. Světla jsou tedy zabudovaná přímo v promenádě. Nasvíceny budou rovněž hradby," řekl autor projektu s tím, že ve zbylé části parku se s veřejným osvětlením nepočítá.

Bez jatek

Součástí Tyršových sadů bude také dětské hřiště. Park v centru Pardubic by se v budoucnu mohl ještě rozšířit. Zatím se totiž stále neví, jak bude využito volné prostranství, na kterém stávalo torzo haly ČSTV. Toto prostranství se navíc brzy ještě podstatně zvětší, jelikož k zemi půjde i budova jatek.

„Jatka zmizí patrně do konce roku. Nyní čekáme na studii k Letnímu stadionu. Na místě haly ČSTV se uvažuje o hřišti pro veřejnost. Případně se tam může doplnit zeleň a rozšířit parkování v ulici U Stadionu," vysvětlil primátor Pardubic Martin Charvát.

Revitalizace Tyršových sadů přijde celkem na 108 milionů korun. Na obnovu parku bude město většinu peněz čerpat z evropských fondů, stavbu kavárny muselo zaplatit z vlastní kasy. „Z Regionálního operačního programu k nám už dorazilo po prvním vyúčtování necelých 7,8 milionu korun. O zbývající část evropské dotace, jejíž celková výše by měla být 73,6 milionů korun, musíme požádat nejpozději do 10. října," uvedla projektová manažerka města Kateřina Sedláčková.