Projekt revitalizace Tyršových sadů je podle odborného znalce v pořádku a odpovídá zadání.
Město si posudek vyžádalo kvůli petici, která kritizovala nadměrné kácení stromů. Sdělil to primátorčin náměstek František Brendl ze sdružení Pardubáci.
„Není mé toužebné přání vykácet co nejvíc stromů. Kladný posudek mi ale ušetřil práci,“ řekl Brendl.
Pokácet se má 400 stromů a keřů
Projekt navrhuje pokácet zhruba 400 vzrostlých stromů, malých stromů a keřů. Náměstek Brendl upozornil, že část stromů dle dohody s odbornou komisí a organizátorem petice nakonec na místě zůstane. „Tím, že máme kladný posudek, neřekneme, že všechny dohody padají,“ podotkl František Brendl.
Autor petice Jiří Svoboda s nastalou situací ale spokojený není. Zadání projektu z roku 2002 je podle něj tak rozsáhlé, že nebylo problém posudkem projít. Samotné kácení stromů až tak neřeší. Revitalizace Tyršových sadů v navrhované podobě prý způsobí značné škody. V lokalitě je totiž podzemní voda.
„Stromy fungují jako vodní pumpy. Jestliže budou najednou odstraněny, hrozí zamokření celé plochy,“ nechal se slyšet Jiří Svoboda.
Projekt navíc počítá s vysázením hlavně dubů, které nejsou nijak unikátní a jsou v Pardubicích například v Polabinách. Navíc trvá 60 až 70 let, než se z nich stanou „atraktivní“ stromy.
„V parku nebude nic kvést, nebude tam nic zajímavého. Lidé se neschovají do stínu, tráva bude spálená od slunce,“ prohlásil Svoboda.
Pardubická radnice na projektu trvá
Radnice ovšem na projektu trvá a chce s revitalizací začít co nejdřív. Už teď nabrala zpoždění a nechce přijít o evropskou dotaci. Na Tyršovy sady má magistrát vyčleněno 70 milionů korun z evropských fondů.
Radnice už má hotovou dokumentaci ke stavebnímu povolení a začne vybírat firmu, která stavební proměnu Tyršových sadů provede.
Se stavebními úpravami cest by mohla firma začít po prázdninách, odstraňování stromů je možné začít až v období vegetačního klidu, tedy po 30. říjnu.
(zr, čtk)