Zakázku na rekonstrukci parku nyní řeší antimonopolní úřad a zatím není vůbec jasné, kdy a jak rozhodne. V minulých dnech sice o Tyršových sadech jednala rozkladová komise Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ovšem výsledky jednání zatím nikdo nezná. „Závěry jednání komise zásadně nezveřejňujeme. Je to jen poradní orgán, konečné rozhodnutí přísluší předsedovi úřadu, a ten nemusí názor komise respektovat," uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Zastupitelům došla s projektem trpělivost

Pokud antimonopolní úřad výsledky výběrového řízení zruší, tak je šance opravit park z evropských peněz v podstatě nulová. Vedení města se na včerejším jednání zastupitelstva snažilo nechat si otevřená zadní vrátka v podobě možnosti vypsat nové výběrové řízení. Jenže zastupitelům už došla s projektem revitalizace trpělivost.

„Ženeme to do krajnosti. Bylo by asi načase říct: pojďme to udělat jinak a lépe," uvedl městský radní za TOP 09 Jan Němec. Nový projekt by ovšem podle vyjádření primátorky Pardubic Štěpánky Fraňkové znamenal, že se město dobrovolně vzdá evropské dotace v řádu několika desítek milionů korun.

Třetí kolo výběrového řízení se tak tedy pravděpodobně konat nebude.  V případě, že se park neopraví, může mít město problémy s plněním závazných indikátorů Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM). „Tyršovy sady jsou jedním z pilířů, který má plnit závazné indikátory IPRM v oblasti zeleně. Proto nesmíme projekt na revitalizaci parku ještě pohřbít," hájil projekt náměstek pardubické primátorky František Brendl.

Antimonopolní úřad výběrové řízení zrušil kvůli přísně nastaveným požadavkům na technickou kvalifikaci uchazečů o zakázku. Podle něj jsou v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Město se bránilo tím, že při nastavování podmínek soutěže chtělo mít co největší jistotu, že firmy, které se budou o zakázku ucházet, jsou schopny ji také bezpečně a v požadované kvalitě uskutečnit. V minulosti jednou vítěz soutěže na úpravu parku odmítl splnit už uzavřenou smlouvu.